21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Ekonomika Kuba otvára svoju ekonomiku súkromným podnikom

Kuba otvára svoju ekonomiku súkromným podnikom

Kuba oznámila, že umožní súkromným podnikom pôsobiť vo väčšine priemyselných odvetví, čo predstavuje veľkú reformu jej štátom kontrolovanej ekonomiky. Ministerka práce, Marta Elena Feito, uviedla, že zoznam povolených priemyselných odvetví sa rozšíril zo 127 na viac ako 2 000. Pre štát by bola podľa nej vyhradená iba menšia časť priemyselných odvetví. Ekonomiku komunistickej krajiny tvrdo zasiahla pandémia a americké sankcie zavedené Trumpovou administratívou. V minulom roku sa jeho ekonomika zmenšila o 11%, čo je najhorší pokles za posledné tri desaťročia a Kubánci čelia nedostatku základného tovaru.

Feito uviedla, že iba 124 priemyselných odvetví bude vyňatých zo súkromného zapojenia, aj keď neuviedla, ktoré z nich. „Táto súkromná práca sa naďalej vyvíja, je to cieľom tejto reformy,” uviedla Feitová, ktorú citovala agentúra AFP. Uviedla, že tento krok „pomôže uvoľniť výrobné sily” súkromného sektoru.

„Odborníci na zamotanú a komplikovanú ekonomiku Kuby tvrdia, že tento krok v podstate otvára takmer všetku ekonomickú aktivitu na ostrove nejakej forme súkromného podnikania,” tvrdí Will Grant z BBC v Havane. „Bude to významný zásah do rúk tých rodín a jednotlivcov, ktorí majú nádej, že sa z malých firiem dostanú do stredne veľkých podnikov,” poznamenáva. Okrem státisícov malých fariem tvoria kubánsky neštátny sektor hlavne malé súkromné podniky prevádzkované remeselníkmi, taxikármi a živnostníkmi. Keď sa naskytla príležitosť, okolo 600 000 ľudí, asi 13% pracovnej sily, sa pripojilo k súkromnému sektoru. Do turistického priemyslu na ostrove je zapojených veľké množstvo súkromných podnikov, ktoré pandémia a sankcie ťažko zasiahli. Vzhľadom na to, ako pomaly sa reformy na Kube v minulosti uskutočňovali, sa predpokladá, že môže ešte nejaký čas trvať, kým bude zmena v každodennom ekonomickom živote zreteľná.

Asi 60 rokov nepriateľstva medzi USA a Kubou sa zmiernilo v roku 2015, keď sa vtedajší americký prezident, Obama, a kubánsky vodca, Raúl Castro, dohodli na normalizácii vzťahov, čo umožnilo občanom USA navštíviť ostrov a posilniť postavenie miestnych podnikateľov. Obamovo úsilie však bolo vrátené späť jeho nástupcom, bývalým prezidentom Donaldom Trumpom. Nový americký prezident, Joe Biden, bývalý viceprezident Baracka Obamu, už skôr naznačil, že chce zlepšiť americko-kubánske vzťahy. Napriek tomu nie je jasné, ako vysoko môžu byť na jeho zozname priorít.

Zdroj: 

BBC, 2021. Cuba opens up its economy to private businesses. [cit. 2021-02-07]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-latin-america-55967709

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments