27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Technológie 5 najlepších technológií v bankovníctve na rok 2021

5 najlepších technológií v bankovníctve na rok 2021

Ak chcete vedieť, ktoré technológie sú v bankovníctve najpopulárnejšie, mali by ste zistiť tie skutočne najlepšie, do ktorých finančné inštitúcie investujú, nie nevyhnutne tie, o ktorých hovoria odborníci. Na konci uplynulých siedmich rokov uskutočnila spoločnosť Cornerstone Advisors prieskum finančných inštitúcií, aby zistila, kam budú smerovať ich technologické doláre v nasledujúcom roku.

V štúdii Čo sa deje v bankovníctve 2021 spoločnosť Cornerstone vyhodnotila päť najlepších technológií na rok 2021: 

1) Otvorenie digitálneho účtu

2) Aplikačné programovacie rozhrania (API)

3) Video spolupráca

4) Platby P2P

5) Cloudové výpočty

1) Otvorenie digitálneho účtu (Digital Account Opening)

Otvorenie spotrebiteľského digitálneho účtovníctva je najpopulárnejšou technológiou už štvrtý rok po sebe. Takmer polovica, t.j. 44% bánk a štvrtina úverových družstiev očakáva, že v roku 2021 pridá nový alebo náhradný systém otvorenia digitálneho účtu pre spotrebiteľa. Podľa partnera spoločnosti Cornerstone Advisors, Quintina Sykesa, „je skúsenosť s otvorením a prihlásením komerčného účtu jedným z najväčších bolestivých bodov v digitálnom prostredí”. Komerčné systémy na otváranie digitálnych účtov získavajú na popularite aj medzi úverovými združeniami. Jeden z 10 úverových zväzov plánuje zaviesť nový systém otvorenia komerčného účtu v roku 2021.

2) Aplikačné programovacie rozhrania (API) (Application Programming Interfaces)

API preskočili z minulého roku z 5. miesta na 2. miesto v zozname do roku 2021, pričom zhruba každá štvrtá inštitúcia plánuje nové investície. Asi polovica úverových družstiev vyvinula alebo investovala do API pred týmto rokom a banky to konečne dobiehajú. Do roku 2021 nasadilo API iba 30% bánk, ale to je viac ako 21%, ktoré tak urobili v roku 2020. Rast nasadenia API medzi bankami a úverovými združeniami sa viac zameriava na efektívnosť (t.j.náklady a rýchlosť).

3) Video spolupráca (Video Collaboration)

Pandémia sťažila osobné interakcie, čo urýchlilo plány bánk a úverových zväzov na zavedenie nástrojov na spoluprácu pri videu. Každá štvrtá finančná inštitúcia plánuje investovať do tejto technológie po prvýkrát v roku 2021. Do roku 2020 už malo tieto nástroje zavedených iba 20% bánk a úverových združení, do roka 2021 je toto percento zhruba 30%.

Toto je signál veľkého psychologického posunu pre mnohých vedúcich finančných služieb: Je pravda, že pobočky nemusia byť tak dôležitým kanálom, ako mnohí tak dlho verili.

4) Platby P2P (Person-to-Person Payments)

Platby P2P určite majú medzi spotrebiteľmi čoraz väčšiu popularitu, ale cyklus nahradenia týchto platieb vo finančných inštitúciách sa začína zmierňovať. V roku 2021 očakáva zhruba štvrtina bánk a pätina úverových družstiev výber nového alebo náhradného nástroja P2P. To je pokles oproti zhruba 30%, ktorí očakávali nasadenie jedného v roku 2020, čo zase bolo oproti 35%, ktorí to plánovali urobiť v roku 2019.

Aplikácia PayPal je nainštalovaná na takmer dvoch tretinách zariadení vlastníkov smartfónov a 40% z nich tvrdí, že prostredníctvom aplikácie realizuje platby P2P každý týždeň, vyplýva z prieskumu spoločnosti Cornerstone.

Apple Pay, Google Pay a Venmo sa vyskytujú na menšom počte smartfónov, ale medzi spotrebiteľmi, ktorí tieto aplikácie vo svojom telefóne majú, asi tretina tvrdí, že ich každý týždeň používajú na uskutočňovanie platieb P2P. Bude zaujímavé sledovať v roku 2021, ako zavedenie účtu Google Plex ovplyvní platobné správanie P2P spotrebiteľov.

5) Cloudové výpočty (Cloud Computing)

Percento bánk, ktoré nasadili cloud computing, sa v roku 2020 výrazne zvýšilo, a to z 32% na konci roka 2019 na 40% na konci roku 2020. Polovica úverových družstiev už existuje. Ďalšia štvrtina úverových družstiev, predstavujúca iba 17% bánk, urobí prvé investície do cloud computingu v roku 2021.

Aj keď v oblasti cloud computingu stále existujú prekážky, všeobecná nálada v priemysle sa za posledných pár rokov posunula do bodu, keď mnoho (ak nie väčšina) bánk a úverových asociácií verí, že sú na nevyhnutnej ceste k cloudu.

Výzva pre dodávateľov technológií sa však zmenila, s požiadavkami na vyššiu rýchlosť uvedenia na trh a nižších celkových nákladov na vlastníctvo, až po predstavenie hmatateľných migračných stratégií a realistické projekcie dopadov procesov a nákladov.

Zdroj:

FORBES 2021. The 5 Hottest Technologies In Banking For 2021. [cit. 2021-02-08]. [online]. Dostupné na: https://www.forbes.com/sites/ronshevlin/2021/01/18/the-5-hottest-technologies-in-banking-for-2021/?sh=3ea0d44035c4

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments