1.9 C
Bratislava
nedeľa, 28 novembra, 2021
Home Komodity Prečo pri súčasných cenách nerastie ťažba ropy a aká je jej budúcnosť?

Prečo pri súčasných cenách nerastie ťažba ropy a aká je jej budúcnosť?

V rozhovore pre agentúru Bloomberg sa šéf spoločnosti Prestige Economics, Jason Schenker, vyjadril na tému ťažby ropy. Schenker je jedným z najlepších odborníkov na komoditné trhy, pričom uviedol, že komodity nie sú jedným aktívom, ktoré by sa správalo vždy rovnako. Pri tých, pri ktorých ceny rastú, potom stoja za týmto vývojom rozdielne faktory. Napríklad pri zemnom plyne sa teraz na strane ponuky stretáva silnejúci dopyt s nedostatočnými kapacitami. Výsledkom je, že zásoby ležia mimoriadne nízko ešte predtým, než začne zima. Ako sú na tom ďalšie komodity?

Ako to funguje?

Čo sa týka priemyselných kovov, hrá podľa Schenkera významnú úlohu dopyt. Ten okrem iného podporuje uvoľnená monetárna aj fiškálna politika. Pri rope zas ceny rastú, a to napriek tomu, že sa objem dopravy stále drží pod úrovňami spred pandémie. Celkovo sa dá potom pri mnohých komoditách povedať, že „sú nakupované, ale nie predávané“ a výsledkom je ich cenový rast. Pozrime sa na vývoj cien, ktoré sa za posledné týždne dostali na 80 dolárov/barel. Dostali sa teda mierne nad úrovne maxím z prvej polovice roka 2019:

1
Zdroj: Twitter

Odborník poukázal aj na to, že pri cenách zemného plynu existuje neistota v tom, ako chladná bude zima, a teda aký veľký bude sezónny dopyt po tejto komodite. Okrem toho tu ale pôsobia aj štrukturálne faktory, na ktoré poukázala nová analýza OPEC. Tá tvrdí, že zemný plyn bude hrať čoraz významnejšiu úlohu v energetickom priemysle vďaka jeho vyššiemu využitiu pri výrobe elektrickej energie. Bude to teda z toho dôvodu, že sa zemný plyn stane významnou súčasťou pri snáhách o posun k nižším emisiám.

Záver

Schenker na záver dostal otázku ohľadom ďalšieho vývoja cien zemného plynu. Táto otázka v súčasnosti vystupuje do popredia celosvetových médií, nielen v USA. Podľa experta sa táto komodita dlhší čas ignorovala a teraz sa jej venuje o to väčšia pozornosť. Rad subjektov sa tak snaží zabezpečiť proti ďalšiemu rastu jeho ceny. To ale samo o sebe tlačí súčasné ceny nahor. Chladná zima by potom mohla tento trend ešte podporiť, ale ak bude naopak mierna, mohli by sa ceny výrazne oslabiť.

Zdroj:

PATRIA.CZ, 2021. Proč při současných cenách neroste těžba ropy a jaký je u ní výhled. [online]. [cit. 2021-10-07]. Dostupné na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4801541/proc-pri-soucasnych-cenach-neroste-tezba-ropy-a-jaky-je-u-ni-vyhled.html

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments