2.2 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022
Home Ekonomika Európa je teraz svetovým hlavným mestom kryptomien, objemy krypto-transakcií vo východnej Ázii...

Európa je teraz svetovým hlavným mestom kryptomien, objemy krypto-transakcií vo východnej Ázii prudko klesli

Európa je teraz najväčšou kryptomenovou ekonomikou na svete. Tento kontinent pritom v minulom roku získal kryptomeny v objeme viac ako 870 miliárd EUR.

„Krajiny v strednej, severnej a západnej Európe (CNWE) predstavovali 25 % všetkých globálnych aktivít v oblasti kryptomien,“ uviedla nová analýza blockchainovej dátovej spoločnosti Chainalysis.

Spojené kráľovstvo zaznamenalo najväčší objem obchodovania s kryptomenami v regióne CNWE. Bolo to približne 145 miliárd EUR. 

Po Veľkej Británii nasledovalo Francúzsko, Nemecko, Holandsko a Španielsko.

V rovnakom čase, ako sa v polovici roka 2020 začali zvyšovať objemy krypto-transakcií v Európe, objemy vo východnej Ázii, v predchádzajúcom svetovom kryptomenovom kapitáli podľa transakcií, prudko klesli.

Rýchly rast

Podľa údajov z platformy Chainalysis bol rast Európy do značnej miery poháňaný tzv. „veľrybám“. Ide o veľkých inštitucionálnych investorov, ktorí presúvali obrovské sumy digitálnych aktív.

„Ekonomika kryptomeny CNWE začala rásť rýchlejšie v júli 2020. V tejto dobe sme zaznamenali obrovský nárast veľkých transakcií inštitucionálnej veľkosti, čo znamená prevody kryptomeny v hodnote vyššej ako 10 miliónov USD (8,5 milióna eur),“ uvádza sa v správe Chainalysis.

Údaje firmy ukazujú, aký významný bol tento rast. 

V júli 2020 predstavovali veľké inštitucionálne transfery približne 1,2 miliardy EUR. Do júna 2021 sa toto číslo zvýšilo na 39,6 miliardy EUR, pričom v tom čase veľryby predstavovali viac ako polovicu celkového objemu krypto-transferov v regióne CNWE.

Správa uvádza, že väčšina veľkých inštitucionálnych transakcií v Európe smerovala na platformy DeFi.

Platformy DeFi prijali veľkí investori, pretože ponúkajú spôsoby vkladania kryptomien. To v zásade umožňuje dlhodobým držiteľom zarobiť peniaze na úrokových platbách požičiavaním svojej kryptomeny na protokoly DeFi.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Europe is now the world’s cryptocurrency capital as China’s Bitcoin bans start to bite. [online]. [cit. 2021-10-05]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/09/29/europe-is-now-the-world-s-cryptocurrency-capital

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments