17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Prečo môže čínske Didi uspieť tam, kde Uber zlyhal?

Prečo môže čínske Didi uspieť tam, kde Uber zlyhal?

„Investujeme tu v Číne veľa peňazí”, vyhlásil na stretnutí v Tianjine v júni 2016 Travis Kalanick, zakladateľ a šéf spoločnosti Uber. Ale s predtuchou dodal: „Máme konkurenta, ktorý investuje ešte viac. O dva mesiace neskôr americký gigant predal svoje čínske operácie svojmu pekinskému rivalovi, Didimu.” 

Uber v Číne za dva roky stratil približne 2 miliardy $. Jeho ústup pripravil pôdu pre Didi, aby vyrástol v nespochybniteľného čínskeho šampióna v ohlasovaní jázd, ktorý dnes spracováva viac ako štyri pätiny všetkých domácich objednávok. 

Očakáva sa, že čínsky titán Didi vyjde na burzu v najbližších mesiacoch, osem rokov po jeho uvedení na trh. Mohol by získať ocenenie 60 miliárd $.

Podľa ministerstva dopravy bolo v Číne v minulom roku na platformách rezervovaných 21 miliónov jázd. To je dvojnásobok v predpandemickej Amerike, keď bolo cestovanie bezpečnejšie. 

Kým spoločnosť Uber nepredala svoje čínske podnikanie, získala v Číne viac objednávok ako v ktorejkoľvek inej krajine vrátane domáceho trhu. Hovorí sa, že otázkou pre Didi nie je to, či môže byť rentabilná, ale skôr to, ako dobre dokáže udržať zisky, zachovať svoj takmer-monopol v Číne a expandovať do zahraničia.

Asi štvrtina hrubých rezervácií spoločnosti Uber podľa hodnoty v roku 2019 pochádzala iba z piatich metropol: Chicaga, Los Angeles, New Yorku, San Francisca a Londýna. Čína má 14 metropolitných oblastí, čo je viac ako v ktorejkoľvek inej krajine.

Čínsky trh predstavuje napriek svojim výhodám určité prekážky. Rovnako ako na Západe sú úrady znepokojené veľkou technológiou. V decembri regulátor trhu predvolal šesť online gigantov vrátane Didi a prednášal im, ako nezneužiť ich dominantné postavenie.

V posledných rokoch sa firma rozšírila do nových obchodných línií, od zdieľania bicyklov a rozvozu jedál až po finančné služby. Cieľom je vybudovať vhodný „ekosystém”

Jedným zo spôsobov, ako vyčleniť väčší kúsok trhu, je diferenciácia a budovanie strategických aliancií. Ambíciou je stať sa „lídrom” v luxusných jazdách a zároveň „držať krok”.

Najväčšou príležitosťou však zostáva Čína, čo vysvetľuje, prečo sa spoločnosť Didi zatiaľ rozhodla zostať na svojom domácom trhu. 

Pomáha to miestnym orgánom. Nezamestnanosť, ktorá je zapríčinená v dôsledku pandemických obmedzení, ohrozuje sociálnu stabilitu. V neposlednom rade preto, že sa spomaľuje hospodársky rast a je ťažšie získať dobré pracovné miesta.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Why China’s Didi can succeed where Uber has struggled. [cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/business/2021/02/15/why-chinas-didi-can-succeed-where-uber-has-struggled 

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments