21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Nemecký minister financií sľubuje prepracovanie finančnej regulácie

Nemecký minister financií sľubuje prepracovanie finančnej regulácie

BaFin je terčom kritiky už od veľkolepého kolapsu Wirecard v júni 2020. Ten nasledoval po priznaní bavorskej spoločnosti, že 1,9 miliardy EUR (2,1 miliardy USD) finančných prostriedkov, čo je takmer štvrtina jej súvahy, „pravdepodobne neexistujú”

Olaf Scholz, nemecký minister financií, váhal nad zodpovednosťou šéfov regulačného orgánu, ako aj nad oznámením zmien v nemeckom systéme finančnej regulácie. 

Poslednou kvapkou bolo zistenie obvinení z interného obchodovania s akciami spoločnosti Wirecard zamestnancom BaFin. 

Dňa 29. januára Scholz prepustil Felixa Hufelda, šéfa spoločnosti BaFin a Elisabeth Roegele, zástupkyňu Hufelda. O štyri dni neskôr predstavil svoje plány na regulačný orgán „s väčším sústom”, ktorý podľa neho môže byť rovnako dobrý.

Minister financií chce prijať odborníkov, najmä audítorov: v súčasnosti sú audítormi iba piati z približne 2 700 zamestnancov. „Orgán zameraný na dohľad.” Má dohliadať na komplexné spoločnosti v celom ich rozsahu. (Dohľad nad Wirecard bol rozdelený medzi BaFin a ďalšie agentúry, na štátnej, a nie na federálnej úrovni).

Pracovná skupina bude vykonávať forenzné audity spoločností podozrivých z podvodu. Reformovaný regulačný orgán bude systematicky registrovať sťažnosti informátorov.

Fabio De Masi, poslanec ľavice socialistickej strany, ktorá sa zúčastňuje vyšetrovania Wirecard, tvrdí, že Nemecko potrebuje elitný forenzný tím. 

Nemecký minister financií, Scholz neoznámil budúceho šéfa BaFinu; Hufeld odchádza 1. apríla. 

O Jörgovi Kukiesovi, nemeckom juniorskom ministrovi financií a bývalom bankárovi v spoločnosti Goldman Sachs, sa hovorilo ako o možnom kandidátovi. Tvrdí však, že si túto prácu neželá. 

Scholz hovorí, že po celom svete hľadá špičkového odborníka na financie, ktorý by mohol znamenať nový začiatok v regulačnom orgáne.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Germany’s finance minister promises to overhaul financial regulation.[cit. 2021-02-18]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/04/germanys-finance-minister-promises-to-overhaul-financial-regulation

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments