17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Prechod na zelenú energiu „by do roku 2040 mohol stáť ropné štáty...

Prechod na zelenú energiu „by do roku 2040 mohol stáť ropné štáty 13 biliónov $”

Nové správy uvádzajú, že krajiny produkujúce ropu a plyn čelia problémom vo svojich vládnych príjmoch za niekoľko biliónov $. Správa z Carbon Tracker sa zameriava na finančné dôsledky znižovania množstva fosílnych palív vo svete. Hovorí sa v nej, že niektoré krajiny môžu stratiť najmenej 40% celkových vládnych príjmov. Odhaduje, že kumulatívna celková strata výnosov pre všetky krajiny produkujúce ropu do roku 2040 bude 13 biliónov $. Úsilie o potlačenie nárastu globálnych teplôt vedie k dekarbonizácii dodávok energie.

Carbon Tracker popisuje svoju správu ako budíček pre krajiny produkujúce ropu a tvorcov medzinárodných politík.

Agentúra však varuje, že dopyt bude musieť klesnúť, aby sa dosiahli klimatické ciele a cena ropy bude klesať, čo sa líši od očakávaní producentov ropy. Správa sa ďalej zaoberá tým, čo by sa stalo s vládnymi príjmami, ak by zvýšenie globálnej teploty bolo obmedzené na 1,65 ° C.

Predpovedané škody na vládnych financiách v 40 krajinách sveta sú výrazné. Priemerná strata je 46% z výnosov z ropy a zemného plynu. Závislosť na príjmoch z ropy a zemného plynu je pre niektoré krajiny veľmi výrazná – viac ako 80% v prípade Iraku a rovníkovej Guiney. V prípade ďalších siedmich vrátane Saudskej Arábie je to viac ako 60%. Niektoré krajiny čelia veľmi veľkým stratám na celkových príjmoch. Pre sedem krajín vrátane Angoly a Azerbajdžanu je predpokladaná strata najmenej 40%. Pri ďalších 12 vrátane Saudskej Arábie, Nigérie a Alžírska je to v rozmedzí od 20% do 40%.

Diverzifikácia

Niektoré z krajín, ktoré čelia veľkým stratám z dôvodu súčasnej alebo potenciálnej ťažby ropy a zemného plynu, patria k najchudobnejším.

Podľa správy je diverzifikácia vládnych príjmov a národných ekonomík naliehavou úlohou. Bude to potrebné prispôsobiť potrebám jednotlivých krajín, ale existuje niekoľko krokov, ktoré podľa neho budú mať široké použitie.

Patria sem investície do vzdelávania a zlepšovania kvality verejnej správy a podnebia pre podnikanie. Kapitál, ktorý sa neinvestuje do ropy a zemného plynu, sa môže použiť na investovanie do priemyselných odvetví, ktoré sú odolnejšie voči prechodu na energiu.

Zdroj:

BBC, 2021. Shift to green energy ‘could cost oil states $13 trillion’ by 2040. [cit. 2021-02-12]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56017415

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments