Brexit: Londýn stráca pozíciu najlepšieho európskeho obchodného centra s akciami

0
207

Po tom, ako minulý mesiac vstúpili do platnosti nové zmeny finančných pravidiel súvisiace s Brexitom, vstúpil Amsterdam do platnosti ako najväčšie finančné obchodné centrum v Európe. 

Na amsterdamských burzách sa každý deň obchodovalo s akciami v hodnote približne 9,2 miliárd € (8,1 miliárd £), v Londýne to bolo 8,6 miliárd €. Po nových pravidlách brexitu banky v EÚ, ktoré chcú kúpiť európske akcie, v súčasnosti nemôžu obchodovať cez Londýn. To znamená stratu poplatkov pre mestské firmy. Šéf Bank of England, Andrew Bailey, varoval EÚ pred tým aby neodrezávala Londýn.

V stredu Bailey uviedol, že existujú náznaky plánu EÚ odrezať Spojené kráľovstvo od svojich finančných trhov.

Po nadobudnutí účinnosti nových pravidiel obchodovania s brexitom sa vedú rokovania o harmonizácii pravidiel týkajúcich sa finančných predpisov, tzv. rovnocennosť. „Napriek tomu, že sme dodali všetky potrebné doklady a sme jedným z najvýznamnejších svetových finančných centier so silným regulačným systémom, EÚ nám stále neposkytuje úplnú rovnocennosť,“ dodal. 

To znamená, že niektoré akcie EÚ predtým obchodované v Spojenom kráľovstve sa na odporúčanie európskeho regulátora presunuli do miest EÚ.

Bailey poznamenal, že Londýn chce dosiahnuť dohodu o finančných pravidlách. Nesúhlasí však s tým, aby mu „diktoval“ Brusel. Povedal, že požiadavky EÚ boli doteraz neprimerané. 

„Obávam sa, že svet, v ktorom bude EÚ diktovať a určovať pravidlá a štandardy, ktoré máme vo Veľkej Británii, nebude fungovať,“ uviedol guvernér vo svojom každoročnom prejave v Mansion House. „Chystá sa EÚ odrezať od seba Spojené kráľovstvo? Momentálne existujú náznaky tohto zámeru, myslím si však, že by to bola chyba,“ dodal. 

Finančné služby sú hnacím motorom ekonomiky Spojeného kráľovstva. Londýn ročne vyprodukuje asi 135 miliárd GBP. Popritom finančné inštitúcie zarábajú veľké poplatky z obchodovania s akciami. Londýnske finančné centrum je však od 1. januára odrezané od trhov EÚ.

Brusel ale tvrdí, že sa nebude vrhať na rozhodnutia o povolení prístupu pre britské finančné firmy, pretože chce zistiť, ako sa budú britské pravidlá líšiť od ich vlastných.

Zdroj:

BBC, 2021. Brexit: London loses out as Europe’s top share trading hub. [cit. 2021-02-12]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56017419

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here