21.3 C
Bratislava
pondelok, 2 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Pracovný týždeň len 4,5 dňa: Emiráty chcú zlepšiť rovnováhu medzi pracovným a...

Pracovný týždeň len 4,5 dňa: Emiráty chcú zlepšiť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom či konkurencieschopnosť

Spojené arabské emiráty (UAE) skracujú svoj pracovný týždeň na štyri a pol dňa, oznámili v utorok predstavitelia.

Vláda uviedla, že „zvýši produktivitu a zlepší rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom,” keďže cieľom krajiny je zlepšiť svoju hospodársku konkurencieschopnosť.

Od 1. januára 2022 sa víkend začne v piatok o 12:00 miestneho času a potrvá do nedele noci. Aktuálny víkend trvá od noci zo štvrtka na sobotu.

Nový pracovný deň bude pondelok až štvrtok od 7:30 do 15:30 a v piatok od 7:30 do 12:30.

Zmeny znamenajú, že Spojené arabské emiráty sa stanú jediným štátom Perzského zálivu, ktorý nebude mať víkend od piatku do soboty, čo je prípad krajín s moslimskou väčšinou, aby sa mohli dodržiavať piatkové modlitby.

Podľa nového harmonogramu sa budú piatkové modlitby v mešitách konať po celý rok po 13:15.

Vláda uviedla, že „zabezpečí hladké finančné, obchodné a ekonomické transakcie s krajinami, ktoré budú nasledovať po víkende od soboty do nedele. Tým uľahčí silnejšie medzinárodné obchodné väzby a príležitosti pre nadnárodné spoločnosti so sídlom v Spojených arabských emirátoch”.

Skúška štvordňového pracovného týždňa vykonaná na Islande v rokoch 2015 až 2019 ukázala, že produktivita zamestnancov sa zlepšila.

Podobné skúšky prebehli aj v Japonsku a na Novom Zélande a tie takisto ukázali, že sa pohoda zamestnancov, ako aj produktivita zlepšila.

Krajiny Írsko, Škótsko, Španielsko a Švédsko oznámili, že pracujú na pilotných programoch štvordňového pracovného týždňa.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. United Arab Emirates cuts work week to 4.5 days to improve work-life balance and competitiveness. [online]. [cit. 2021-12-10]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/12/07/uae-cuts-working-week-to-4-5-days-to-improve-work-life-balance-and-competitiveness

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments