21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Ekonomika Auf Wiedersehen Angela: Aký odkaz definoval jej éru nemeckej kancelárky

Auf Wiedersehen Angela: Aký odkaz definoval jej éru nemeckej kancelárky

Dnešným dňom sa skončila jedna éra v globálnej politike. Nemecká kancelárka Angela Merkelová (teraz už bývalá) odišla z úradu po 16 rokoch.

Angela Merkelová, bývalá vedkyňa, ktorá vyrástla v komunistickom východnom Nemecku, prežila štyroch amerických prezidentov, štyroch francúzskych prezidentov, piatich britských premiérov a ôsmich talianskych premiérov.

Počas svojho takmer rekordného funkčného obdobia sa prvej kancelárke krajiny pripisovala zásluha za zvládnutie série kríz, za obranu západných hodnôt v turbulentných časoch a za vzor pre ženy.

Odborníci charakterizovali niektoré kľúčové momenty, ktoré definovali kancelárku za posledných 16 rokov.

Prvá žena a východná Nemka, ktorá sa stala kancelárkou

„Angela Merkelová bola prvou ženou a prvou východonemeckou ženou, ktorá sa stala kancelárkou.” uviedol Rafael Loss z Európskej rady pre zahraničné vzťahy.

„S novou nemeckou vládou vidíme, že kabinet je rodovo vyvážený, že ženy budú riadiť zahraničnú politiku s Annalenou Baerbock na ministerstve zahraničia a Christine Lambrecht na ministerstve obrany,” povedal Loss.

Šikovný krízový manažér na európskej scéne

Merkelovej dedičstvo ako krízovej manažérky je možno tým, za čo je obdivovaná najviac.

„V kontexte Európskej únie si Angela Merkelová získala istú povesť ako niekto, kto je veľmi dobre pripravený. Niekto, kto zostáva hore dlho so noci, hovorí s každým a pracuje na všetkých stranách, kým nie je na stole konsenzus,” povedal Loss.

„Mohli ste to vidieť na finančnej kríze v rokoch 2008, 2009, 2010. Takisto ste ste to mohli vidieť na migračnej kríze v roku 2015. A v neposlednom rade ste to mohli spozorovať na jej schopnosti udržať Európanov na rovnakej vlne. A to pokiaľ ide o sankcie voči Rusku v súvislosti s anexou Krymu a invázie na Ukrajinu.”

Pandémia koronavírusu znamenala ďalší určujúci moment Merkelovej ako kancelárky, najmä keď sa rozhodla odtrhnúť od takzvaných „šetrných štátov”, aby prijala spoločne vydané dlhopisy EÚ na jar 2020 v rámci plánu obnovy známeho ako Next Generation EU.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Angela Merkel: Six legacies that defined her era as Germany’s chancellor. [online]. [cit. 2021-12-10]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/12/08/bye-bye-angela-six-legacies-that-defined-the-merkel-era

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments