-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Komodity Potraviny sa šplhajú čoraz vyššie, inflácia prekročila 2 %

Potraviny sa šplhajú čoraz vyššie, inflácia prekročila 2 %

Mesiac máj sa tento rok niesol v znamení rastúcej inflácie, ktorá prekročila úroveň 2 %, čo spôsobilo aj rast cien potravín. Toto v komentári uviedla analytička slovenskej banky 365. bank, Jana Glasová.

Ceny sa dvíhajú, lacnejšie dlhšiu dobu nenakúpime

„Rast cien sa postupne zosilňuje už od februára. Pod vyššiu medziročnú infláciu sa podpísali hlavne drahšie pohonné látky a tiež zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov. V medzimesačnom porovnaní, teda oproti aprílu, takisto zaznamenávame zdražovanie, pretože sa ceny zvýšili o 0,8 %. Tento rast ovplyvnili hlave vyššie ceny potravín,” skonštatovala Glasová.

Dojem medziročne lacnejších potravín bude podľa analytičky prechodný. Ceny potravín už istú dobu mesačne rastú. V máji sa oproti aprílu sa zvýšili až o 1,6 %. Najvýraznejšie zdražovanie zaznamenali ovocie a zelenina. Okrem toho porástli aj ceny obilnín, pečiva a tiež mäsa.

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia dosahovať podobné medziročné tempo. Smerom nahor ju budú tlačiť hlavne vyššie ceny benzínu. Pridá sa aj zdražovanie potravín. Za celý tento rok očakávame priemernú infláciu na úrovni 1,7 %,” doplnila analytička.

Čo všetko vplýva na rast potravín?

Glasová v komentári uviedla aj tri hlavné faktory vplývajúce na rast cien potravín. Ako prvý faktor označila rastúce ceny agrokomodít na svetovom trhu. Druhý faktor podľa nej predstavuje drahšia ropa. Práve tá zvyšuje náklady na prepravu. Posledný faktor je už všeobecne známa pandémia, ktorá ekonomike do kariet bohužiaľ nijako nenahráva. Krajiny ako Brazília, Severná Amerika, ale aj Ázia boli nútené obmedziť produkciu práve v dôsledku protipandemických opatrení, karantény a nedostatku pracovnej sily.

Okrem uvedených faktorov bude podľa Glasovej na ceny potravín vplývať aj nová úroda, a to nielen tá naša, ale aj svetová. Pokiaľ bude dobrá, ceny budú padať nadol.

Vyjadrenia kompetentných

„Očakávame, že ceny tovarov a služieb budú medziročne vyššie aj počas nasledujúcich mesiacov a očakávame postupné zrýchľovanie tempa zdražovania tovarov a služieb. Kým v januári dosahovala úroveň 0,7 %, v máji spoľahlivo prekročila 2 % a dosiahla úroveň 2,2 %. Celoročnú infláciu na rok 2021 odhadujeme na úrovni 1,8 %. Pod vyššiu cenovú hladinu sa bude podpisovať najmä drahší tabak v dôsledku zvýšenej spotrebnej dane a taktiež pohonné látky v dôsledku vyšších cien ropy na svetových trhoch. Platiť však budeme viac aj za potraviny,” doplnila Eva Sadovská, analytička spoločnosti Wood & Company.

Stanovisko zaujal aj analytik Slovenskej sporiteľne, Matej Horňák. Ten oznámil o zvyšujúcich sa problémoch v dodávateľských reťazcoch. To môže byť dôvodom na meškanie vo výrobe a zároveň negatívne vplývať na ponuku produktov na trhu. Podľa Horňáka budú spoločnosti pri týchto obmedzeniach uprednostňovať výrobu rentabilnejších, a teda skôr drahších produktov. Na druhej strane sa lacnejšie varianty môžu stať menej dostupné.

Záver

Horňák svoje stanovisko uzavrel so slovami: „Napriek tomu očakávame, že problémy s komponentami či rast cien komodít a ropy z dôvodu vysokého dopytu postupne poľavia, a tak sa aj miera inflácie v SR a v ostatných krajinách vráti k pôvodným nižším úrovniam. V priemere sa ale za tento rok môže priblížiť k 2 %.”

Štatistický úrad SR podal správu o medzimesačnom zvýšení spotrebiteľských cien o 0,8 %. Medziročne sa ceny zvýšili o 2,2 %.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Inflácia v máji prekročila hranicu 2 %, smerom nahor mieria potraviny. [online]. [cit. 2021-06-15]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/213154/Inflacia-v-maji-prekrocila-hranicu-smerom-nahor-mieria-potraviny

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments