27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Podľa spoločnosti PwC sa Bahamy umiestnili na prvom mieste v rozvoji CBDC

Podľa spoločnosti PwC sa Bahamy umiestnili na prvom mieste v rozvoji CBDC

Podľa novej výskumnej správy sú krajiny ako Bahamy a Thajsko na čele vývoja CBDC.

Poradenská spoločnosť PwC vo svojom 2021 CBDC global index zisťovala úroveň vyspelosti centrálnych bánk pri nasadzovaní kryptomien na základe dvoch faktorov: retailových aplikácií a medzibankových aplikácií. 

Maloobchodné aplikácie sa týkajú CBDC, ktoré môžu byť uchovávané a uskutočňované priamo jednotlivcami a spoločnosťami vo forme digitálnej hotovosti. Medzibankové alebo veľkoobchodné CBDC sú medzitým obmedzené na veľké finančné inštitúcie.

„Viac ako 60 centrálnych bánk sa už zapojilo do pretekov digitálnych mien centrálnych bánk,” uviedol Benoit Sureau, partner PwC pre región Francúzska a Maghrebu. 

Ten CBDC označil za „aktéra zmeny”, ktorý „poskytne prístup k alternatívnym platobným riešeniam pre občanov a podniky”.

Maloobchodný rebríček CBDC dal Bahamám skóre 92 zo 100. To im prinieslo vedenie vo všetkých ostatných krajinách. Kambodža bola na hodnote 83 druhá. Nasledovala Čína (75) a Ukrajina (71).

Bahamy skórovali priaznivo vďaka úspešnej implementácii tzv. digitálnej meny Sand Dollar v októbri 2020. Sand Dollar podporovaný bahamskou centrálnou bankou je digitálnou verziou národnej meny vydávanou prostredníctvom autorizovaných finančných inštitúcií. 

Ako uvádza PwC:

„Všetci obyvatelia majú prístup k digitálnej peňaženke prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo fyzickej platobnej karty. Záznamy zhromaždené počas denných operácií, ako napr. informácie o príjmoch a výdavkoch, môžu podporiť žiadosti o mikroúvery.”

Sand Dollar sa blíži ku komerčnému zavedeniu po dosiahnutí úplnej interoperability medzi rôznymi poskytovateľmi peňaženiek.

Hoci Čína začala rozvíjať svoje maloobchodné CBDC v roku 2014, krajine sa podľa PwC nepodarilo prelomiť top 10.

Za krajiny, ktoré v projekte pre medzibankové CBDC dozreli, sa považujú Thajsko a Hongkong s dosiahnutým skóre 80 zo 100. Tretí je Singapur so skóre 75. Za ním nasleduje Kanada (69), Spojené kráľovstvo (68) a Francúzsko (64).

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Bahamas ranked first for retail CBDC development, according to PwC. [online]. [cit. 2021-04-21]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/bahamas-ranked-first-for-retail-cbdc-development-according-to-pwc

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments