17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Technológie Ingenuity Mars Helicopter sa zapísal do histórie prvým letom

Ingenuity Mars Helicopter sa zapísal do histórie prvým letom

NASA v pondelok oznámila, že bol uskutočnený prvý let vrtuľníkom na Marse.

Ide o Ingenuity Mars Helicopter predstavujúci prvé lietadlo v histórii, ktoré úspešne uskutočnilo riadený let s motorom na inej planéte. Úspech letu potvrdil tím Ingenuity v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA v južnej Kalifornii prostredníctvom údajov získaných z vrtuľníka a roveru Perseverance Mars.

Thomas Zurbuchen, asociovaný administrátor pre vedu NASA, uviedol:

„Teraz, 117 rokov po tom, čo sa bratom Wrightom podarilo uskutočniť prvý let na našej planéte, sa podarilo vrtuľníku NASA Ingenuity vykonať tento úžasný počin na inom svete.”

nasa
Zdroj: Image via NASA/JPL-Caltech

Vedecké prístroje na palube tohto vrtuľníka by ste hľadali márne. Dôvodom jeho pristátia na Marse je preukázanie toho, či ďalšie výskumy na planéte môžu mať v budúcnosti leteckú perspektívu. 

Je pozoruhodné, že Mars má približne jednu tretinu gravitácie nájdenej na Zemi a vynikajúcu riedku atmosféru. Tá mohla komplikovať schopnosť vrtuľníka letieť.

V najbližších dňoch bude tím Ingenuity analyzovať údaje a snímky z tohto úspešného testovacieho letu pri hľadaní plánov na druhý let, ktorý sa neočakáva skôr ako 22. apríla.

„Nevieme presne, kam nás Ingenuity dovedie, ale dnešné výsledky naznačujú, že obloha, minimálne na Marse, nemusí byť limitom,” uviedol v pondelok úradujúci administrátor NASA, Steve Jurczyk.

Mars samozrejme v posledných rokoch zostal horúcou témou komunity pre výskum vesmíru. 

Elon Musk len minulý rok uviedol, že si je „veľmi istý”, že prvé lety SpaceX s posádkou na Mars sa uskutočnia hneď v roku 2026.

Zdroj:

COMPLEX, 2021. NASA’s Ingenuity Mars Helicopter Makes History With First Flight. [online]. [cit. 2021-04-22]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/nasa-ingenuity-mars-helicopter-makes-history-with-first-flight

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments