-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika Počas stretnutia vedúcich predstaviteľov v Bruseli sa krajiny EÚ nezhodli na stratégii...

Počas stretnutia vedúcich predstaviteľov v Bruseli sa krajiny EÚ nezhodli na stratégii Ruska

Členské štáty Európskej únie sa pri stretnutí 27 lídrov bloku v Bruseli dohadujú, ako pristupovať k vzťahom s Ruskom.

Francúzska a nemecká vláda chce znova usporiadať samit s Vladimirom Putinom. Ostatné krajiny EÚ ale s touto stratégiou nesúhlasia a chcú zaujať tvrdší postoj k Moskve.

Dve najväčšie krajiny v Európe vidia tento model dialógu ako cestu vpred s Ruskom.

„Nestačí, že americký prezident diskutuje s ruským prezidentom. Európska únia musí tiež vytvoriť rôzne štruktúry diskusie s Moskvou,” uviedla vo štvrtok Angela Merkelová.

„Konflikty je možné lepšie vyriešiť, keď ľudia medzi sebou komunikujú,” dodala neskôr pri príchode do Bruselu.

Francúzsky prezident, Emmanuel Macron, tiež uviedol: „Pre stabilitu európskeho kontinentu je nevyhnutný dialóg s tým, že sa krajiny v tomto procese nevzdajú žiadnych zo svojich hodnôt alebo záujmov.”

Zvrat v prístupe Francúzska a Nemecka prijal Kremeľ dobre. Putinov hovorca ho označil za „pozitívny”.

Pobaltské štáty, Poľsko, Švédsko a Holandsko sú ale zásadne proti obnoveniu dialógu s ruským vodcom. Okrem toho sa cítia byť tiež paralyzované Parížom a Berlínom. Je to údajne po tom, čo oba členské štáty prekvapili svojím novým návrhom vzťahov s Ruskom v stredu počas prípravných stretnutí v Bruseli.

Skupina členských štátov tvrdí, že Moskva zintenzívňuje agresívne kroky voči krajinám EÚ a že teraz nie je vhodný čas na dialóg.

Holandský premiér, Mark Rutte, vo štvrtok uviedol, že stretnutie len s prezidentmi inštitúcií EÚ a Putinom by ho „neobťažovalo”. Napriek tomu dodal, že on sám sa ako člen Európskej rady nezúčastní na žiadnom stretnutí.

Krišjānis Kariņš, predseda vlády Lotyšska, novinárom v Bruseli povedal, že na to, aby sa každé takéto stretnutie uskutočnilo, musí Moskva najskôr prejaviť určitú dobrú vôľu.

„Mám obavy ako predseda vlády Lotyšska, že ak chceme ako európski lídri otvoriť dialóg s Ruskom, sú potrebné určité kroky, ktoré vychádzajú aj z ruského smeru.”

Len minulý týždeň zasiahol Poľsko rozsiahly kybernetický útok. Ten podľa neho vznikol v Rusku, čím sa pridal k varšavskému dlhému zoznamu dôvodov, prečo už nezačať s Moskvou spolupracovať.

Poľský premiér, Mateusz Morawiecki, v súvislosti s týmto útokom uviedol, že typ dialógu navrhovaný Francúzskom a Nemeckom bude možný, iba ak Rusko zastaví svoju „agresívnu politiku”.

„Začať viesť priamy dialóg na najvyššej politickej úrovni je možné iba v situácii, keď dôjde k skutočnému zmierneniu a odchodu z agresívnej politiky,” uviedol Morawiecki. 

Paríž a Berlín tvrdia, že je možná spolupráca s Moskvou. Oblasti, v ktorých môžu spolupracovať sú klimatické zmeny, energetika, zdravie, boj proti terorizmu a organizovanému zločinu.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. EU countries divided on Russia strategy as leaders meet in Brussels. [online]. [cit. 2021-06-25]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/24/eu-countries-divided-on-russia-strategy-as-leaders-meet-in-brussels

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments