10.3 C
Bratislava
utorok, 15 októbra, 2024
HomeTechnológieMôže umelá inteligencia pomôcť identifikovať ľudí, ktorým hrozí riziko Alzheimerovej choroby?

Môže umelá inteligencia pomôcť identifikovať ľudí, ktorým hrozí riziko Alzheimerovej choroby?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je každý rok na celom svete diagnostikovaných takmer 7 miliónov nových prípadov Alzheimerovej choroby.

Počiatočné štádiá ochorenia sa často prehliadajú, ale vedci uskutočňujúci nový pokus v nemocnici King’s College Hospital v Londýne sa domnievajú, že našli spôsob, ktorý by mohol pomôcť pri zmene tohto stavu.

NHS testuje nástroj s podporou AI od britskej spoločnosti Cognetivity, ktorý bol navrhnutý na diagnostiku mierneho kognitívneho poškodenia, stavu, o ktorom sa všeobecne predpokladá, že je predchodcom choroby.

„To, čo skutočne meriame, je rýchlosť spracovania informácií,” uviedol Paul Sawyer, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Congetivity.

„Vykonávame to tak, že exponujeme subjekt sledu obrazov s krátkym trvaním,” vysvetlil.

Podľa Sawyera je animácia alebo detekcia zvieracích stimulov vrodenou charakteristikou ľudského mozgu. Test hodnotí, ako dobre je mozog schopný tieto podnety detegovať a spracovať.

Nie je to diagnostický test choroby, ale je to test výkonnosti. To znamená, že keď to môžete urobiť, je to nesmierne dôležitý prvý krok v procese diagnostikovania Alzheimerovej choroby.

Ako ale zdôrazňuje profesor Dag Aarsland, vedúci neurogeriatrickej medicíny na King’s College v Londýne, nejde o nástroj na diagnostiku Alzheimerovej choroby.

„Nie je to diagnostický test na chorobu, ale je to test na to, ako funguje vaše telo,” vysvetlil.

Nedávne americké schválenie FDA nového lieku s názvom Aducanumab zvýšilo úsilie pri hľadaní nástrojov, ktoré by mohli identifikovať ľudí hroziacim vznik tohto ochorenia.

Vo vyhlásení uviedla FDA túto drogu ako prvú terapiu zameranú na Alzheimerovu chorobu.

Urýchlené schválenie lieku sa ale ukázalo ako mimoriadne kontroverzné.

Rozhodnutie FDA sa odchyľovalo od vlastného poradného výboru skupiny. Ten hlasoval proti schváleniu lieku na základe toho, že klinické skúšky sa považovali za nepresvedčivé.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Can Artificial Intelligence help identify people at risk of developing Alzheimer’s? [online]. [cit. 2021-06-25]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/06/22/can-artificial-intelligence-help-identify-people-at-risk-of-developing-alzheimer-s

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments