-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Parlament EÚ podporuje návrh zákona o vodíkovej politike

Parlament EÚ podporuje návrh zákona o vodíkovej politike

Návrh na vodíkovú stratégiu EÚ získal v stredu 19. mája podporu Európskeho parlamentu. Tá dáva prednosť použitiu „nízkouhlíkového vodíka” vyrobeného z fosílneho plynu. Tento typ vodíka vedie k stopercentnej výrobe obnoviteľnej energie.

Stratégia EÚ v oblasti vodíka predstavená v júli minulého roka sa zameriava na podporu vodíka výlučne na báze obnoviteľnej elektriny, ako je vietor a slnečná energia. Okrem toho tiež podporuje „vodík s nízkym obsahom uhlíka” s cieľom krátkodobo zvýšiť výrobu.

Správa Európskeho parlamentu, nezáväzný návrh bez právnych následkov, uznáva potrebu čo najrýchlejšie rásť na európskom trhu. Zároveň tvrdí, že to si bude vyžadovať „nízkouhlíkový vodík”. Dôvodom prechodu na tento typ vodíka je to, aby bolo možné pristúpiť k stopercentnej výrobe obnoviteľnej energie.

Návrh bol prijatý 411 hlasmi za. Proti hlasovalo 135 ľudí a 149 sa zdržalo hlasovania.

V súčasnosti je dominantnou technológiou, ktorá predstavuje asi 96 % výroby vodíka, reforma parného metánu na výrobu vodíka zo zemného plynu alebo uhlia. Aj keď je tento proces nákladovo efektívny, generuje významné emisie CO2. Vodík vyrobený týmto spôsobom sa označuje ako „šedý vodík”, pokiaľ sa uvoľňuje CO2. Ak sa kombinuje so zachytávaním a ukladaním uhlíka (CCS), ide o „modrý vodík”.

„Väčšina Európskeho parlamentu prejavila podporu inovatívnemu európskemu trhu s vodíkom,” uviedol nemecký europoslanec Jens Geier, ktorý návrh vypracoval v mene socialistov a demokratov (S&D).

 „Trh s vodíkom je dôležitým krokom k európskej dekarbonizácii,” uviedol.

Vodík je považovaný za dlhodobé riešenie na dekarbonizáciu ťažko priemyselných odvetví, ako je oceľ a chemikálie. Tie sa v súčasnosti spoliehajú na fosílne palivá a nemôžu ľahko prejsť na elektrinu. Považuje sa to tiež za dlhodobé riešenie pre lodnú, leteckú a ťažkú ​​cestnú dopravu, kde v súčasnosti nie je možná elektrifikácia.

„Vodík môže byť energiou budúcnosti iba za predpokladu, že sa vyrába zo 100 % obnoviteľnej energie,” dodal Damien Carême, francúzsky europoslanec.

Očakáva sa, že vodík bude hrať kľúčovú úlohu v budúcom klimaticky neutrálnom hospodárstve. Dôvodom je umožnenie dopravy bez emisií, vykurovanie a priemyselné procesy, ako aj medzisezónne skladovanie energie. 

Čistý vodík vyrobený z obnoviteľnej elektrickej energie je nositeľom energie s nulovými emisiami, ale zatiaľ nie je tak nákladovo konkurencieschopný ako vodík vyrobený zo zemného plynu. Niekoľko štúdií ukazuje, že energetický systém EÚ s významným podielom vodíka a obnoviteľných plynov by bol nákladovo efektívnejší ako systém spoliehajúci sa na rozsiahlu elektrifikáciu.

Výskum a priemyselné inovácie v oblasti vodíkových aplikácií sú prioritou EÚ. Od nej dostávajú aj značné finančné prostriedky prostredníctvom rámcových programov pre výskum. Vodíkové projekty riadi Spoločný podnik pre palivové články a vodík (FCH JU), verejno-súkromné ​​partnerstvo podporované Európskou komisiou.

Zdroj:

EURACTIV, 2021. EU Parliament backs ‘low-carbon’ hydrogen, despite Green opposition. [online]. [cit. 2021-06-19]. Dostupné na: https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/eu-parliament-backs-low-carbon-hydrogen-despite-green-opposition/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments