-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika Samit EÚ: USA boli úspešným reštartom transatlantických vzťahov

Samit EÚ: USA boli úspešným reštartom transatlantických vzťahov

Samit amerického prezidenta, Joe Bidena, a vedenia Európskej únie bol ďalším míľnikom v novom transatlantickom partnerstve.

Politická vôľa spolupracovať s najbližšími spojencami sa nepochybne vrátila. Jasne to naznačil aj samit G7 v Cornwalle a samit NATO v Bruseli. Skutočnosť, že americký prezident si vybral Európu na svoju prvú cestu do zahraničia preukázala jeho osobnú vôľu a odhodlanie posilniť transatlantické vzťahy.

USA uplatňujú voči Európskej únii prístup založený primárne na spolupráci. Nie vždy to tak ale bolo. Obnovené transatlantické partnerstvo je založené na väčšej angažovanosti, dôvere a koordinácii. 

Obnova transatlantickej agendy medzi EÚ a USA bolo možné vďaka tomu, že prezident Biden včas splnil svoje sľuby v zahraničnej politike. 

Od jeho nástupu do funkcie 20. januára došlo k niekoľkým pozitívnym krokom, ktorými boli: uvoľnené značné finančné prostriedky USA na medzinárodné zariadenie COVAX, návrat k parížskej klimatickej dohode, opätovné zapojenie sa do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a obnovenie rozhovoru EÚ a USA o Číne.

Vítame rozhodnutie oboch strán pozastaviť na päť rokov škodlivé clá súvisiace so sporom medzi spoločnosťou Airbus a Boeingom. Toto je konkrétny a hmatateľný výsledok samitu EÚ – USA. Týmto rozhodnutím sa dá zabrániť závažným dopadom na 149 kategórií výrobkov v hodnote 11,5 miliárd USD. Po takmer 17 rokoch vzájomného obviňovania môžeme napredovať a hľadať dlhodobé riešenia.

Bohužiaľ, nie všetky bilaterálne transatlantické obchodné spory sa zatiaľ vyriešili. Americké dovozné clá na oceľ a hliník, rozdiely v technologickej politike a silné zameranie USA na politiku „Buy America” brzdia existujúci potenciál lepších ekonomických vzťahov.

USA sú a zostávajú našim najdôležitejším politickým a ekonomickým partnerom. Naše ekonomiky spolu tvoria asi 40 % svetového HDP. Dali by sme našim ekonomikám impulz v postpandemickom zotavení, ak by sa podarilo vyriešiť všetky spory týkajúce sa obchodu. 

Cesta prezidenta Bidena do Európy tiež zlepšila transatlantický pohľad na Rusko. Vzťahy medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou sú, bohužiaľ, na nízkom bode. Transatlantickí partneri sa delia o obavy týkajúce sa prehlbujúcej sa autoritatívnej vlády Ruska. Agresívne kroky Kremľa sú hrozbou pre euroatlantickú bezpečnosť.

Vysoký predstaviteľ EÚ, Josep Borrell, a Európska komisia predstavili novú správu o stave vzťahov s Ruskom. NATO aj EÚ sú pripravené ponúknuť Moskve pomocnú ruku. „Sme ochotní pokračovať v rozhovore a zmierniť situáciu. To si ale vyžaduje, aby Kremeľ preukázal svoju ochotu spolupracovať s nami a zvrátiť svoje správanie.”

Na tomto základe bude 27 hláv štátov a vlád diskutovať na nasledujúcom zasadnutí Európskej rady, ktoré sa uskutoční 24. a 25. júna. Vedúci predstavitelia budú musieť urobiť strategické rozhodnutia pre ďalší postup v ruskej politike.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. EU-US summit was a successful reboot of transatlantic relations. [online]. [cit. 2021-06-19]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/17/eu-us-summit-was-a-successful-reboot-of-transatlantic-relations-view

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments