-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Pandemický pracovný stres: Ako sa s ním naučiť zaobchádzať

Pandemický pracovný stres: Ako sa s ním naučiť zaobchádzať

Správa o tom, že zoznamovacia aplikácia Bumble má na týždeň zavrieť svoje kancelárie, aby sa jej zamestnanci mohli zotaviť z „kolektívneho vyhorenia”, postavila otázku stresu pracovníkov do centra pozornosti.

Spoločnosť Bumble svojim 700 globálnym pracovníkom povedala, aby sa sústredili na seba po náročnom roku, v ktorom sa spoločnosť predstavila na americkom akciovom trhu.

Obmedzenia a neistota spôsobená pandémiou Covid za posledných 15 mesiacov viedli pracovníkov mnohých spoločností k pocitu stresu a vyčerpania. Bežný život bol vytrhnutý z koreňov a hranice medzi prácou a oddychom sa zužovali.

Ako sa teda vyrovnali pracovníci s pocitom vyhorenia?

Amy Hanson, ktorá pracuje ako asistentka technickej podpory v advokátskych kanceláriách JMW v Manchestri sa opäť vrátila do kancelárie na plný úväzok. Uviedla ale, že počas pandémie sa unavila nízkou energiou a akoby zabudla, ako sa má rozprávať s ľuďmi.

„Často bojujem so stresom, takže sa snažte oddeliť prácu a voľný čas.”

Kľúčom k zvládnutiu syndrómu vyhorenia je podľa odborníkov kontrola. „Nie každý má možnosť opustiť svoje zamestnanie, ale ide o to, aby ste robili, čo môžete, s vecami, ktoré môžete ovládať,” hovorí Siobhan Murray, autor knihy Burnout Solution.

Cary Cooper, prezident spoločnosti zaoberajúcej sa ľudskými zdrojmi Chartered Institute of Personnel and Development a profesor organizačnej psychológie a zdravia na univerzite v Manchestri tvrdí: „Je dôležité, aby jednotlivci prevzali kontrolu nad svojím prostredím.”

Odborník radí:

  • prevezmite kontrolu
  • nepracujte dlhé hodiny
  • venujte sa činnostiam, ktoré nesúvisia s prácou
  • spojte sa spoločensky s priateľmi a ľuďmi, ktorých máte radi a vytvorte si čas pre seba
  • vyhnite sa negatívnym mechanizmom správania
  • pomáhajte iným ľuďom
  • buďte pozitívni

„Aj firmy musia hrať svoju úlohu,” hovorí referentka Kongresu pre zdravie a bezpečnosť, Shelly Asquith. Stres je podľa jej slov „pracovné nebezpečenstvo a vyžaduje si hodnotenie a riadenie rizika, aby sa chránilo blaho zamestnancov”.

Generálny tajomník únie pre perspektívy Mike Clancy hovorí: „Duševnému zdraviu sa konečne začína dostávať potrebný priestor a s tým by malo prísť aj uznanie duševného zdravia v rámci BOZP pri všetkých zamestnávateľov.”

„Už pred pandémiou bolo duševné zdravie najčastejšou príčinou zlého zdravotného stavu súvisiaceho s prácou. Je to veľmi závažný problém a treba s ním tak aj zaobchádzať,” dodáva.

Zdroj:

BBC, 2021. Pandemic work stress: How I learned to deal with it. [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57572011

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments