-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Technológie Skutočný chlapec? Detský robot Abel je naprogramovaný tak, aby čítal vaše emócie

Skutočný chlapec? Detský robot Abel je naprogramovaný tak, aby čítal vaše emócie

Humanoidný robot je výsledkom spolupráce medzi bioinžiniermi na univerzite v Pise a Gustavom Hoegenom, umelcom FX z londýnskej spoločnosti Biomimic, ktorá sa špecializuje na realistickú animatroniku.

A real boy? Abel the '12-year-old' child robot is coded to read your  emotions | Euronews
Zdroj: Euronews, 2021.

Abel môže vyzerať ako normálne dieťa. Jeho vývojári ho špeciálne navrhli tak, aby mal postavu a vlastnosti 12-ročného chlapca. Dúfajú, že týmto zvýšia jeho „vzťahový potenciál”.

Abel je tiež vybavený technológiou na hodnotenie ľudských emócií na základe analýzy parametrov. Nimi sú: hlasová frekvencia, tepelné zmeny na pokožke viditeľné v infračervenej alebo srdcovej frekvencii.

Cieľom tohto projektu bolo vytvoriť robota, ktorý by mohol slúžiť ako spoločník ľuďom s autizmom alebo Alzheimerovou chorobou.

„Chceme vedieť, či stroj môže pomôcť niekomu udržiavať zdravý stav nielen fyzicky, ale aj psychicky a emocionálne,” vysvetlil Lorenzo Cominelli, výskumný pracovník na Centro Enrico Piaggio na univerzite v Pise.

„To je obzvlášť dôležité v niektorých odvetviach, ako sú poruchy autistického spektra alebo poruchy správania sa a sociálne poruchy či dokonca pri tých osobách, ktoré preukazujú neurokognitívnu degeneráciu, ako je Alzheimerova choroba,” vysvetľuje.

V súčasnosti sa Abel spolieha na externé senzory pripojené k subjektu, ale ďalšia etapa vývoja robota zahŕňa integrovanie senzorov do samotného vnútra robota.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. A real boy? Abel the ’12-year-old’ child robot is coded to read your emotions. [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/06/10/a-real-boy-abel-the-12-year-old-child-robot-is-coded-to-read-your-emotions

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments