17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Ekonomika Oživenie ekonomiky v USA by malo viesť k výraznému nárastu pracovných miest

Oživenie ekonomiky v USA by malo viesť k výraznému nárastu pracovných miest

Podľa najnovšej prognózy Ekonomického poradného výboru Americkej asociácie bankárov sa americká ekonomika rýchlo zotavuje. Odborníci zase predpovedajú, že oživenie ekonomiky by malo viesť k intenzívnemu získavaniu pracovných miest.

Skupina bankárov očakáva, že vo všetkých štvrťrokoch tohto roka prinesie rast upravený o infláciu na úrovni 7,2 %, potom sa v roku 2022 zmierni na solídnych 3,1 %.

Beata Caranci, senior viceprezidentka a hlavná ekonómka spoločnosti TD Bank Group a súčasná predsedníčka EAC, poznamenala:

„Rastúci dopyt v USA spolu s postupne sa otvárajúcou globálnou ekonomikou vytvoril tlak na náklady spojené s prerušením dodávateľského reťazca a nesúladmi na trhu práce.”

V dôsledku toho americkí bankári odhadujú, že tento rok vznikne viac ako 550 000 priemerných nových pracovných miest mesačne. Tým sa miera nezamestnanosti zníži zo súčasných 6,1 % na 5,0 % na konci roka. 

Finanční analytici očakávajú, že v budúcom roku vznikne približne 300 000 nových pracovných miest mesačne, pretože nezamestnanosť by podľa odhadov mala dosiahnuť úroveň 4,0 %. Táto úroveň sa považuje za úplnú zamestnanosť. 

Neočakáva sa ale, že by sa americká ekonomika vrátila tak skoro ako iné štáty sveta na predpandemickú úroveň v dôsledku jaziev na trhu práce a predčasných dôchodkov.

Ekonómovia predpokladajú, že v roku 2022 bude rast výdavkov domácností a firiem mierny. Finanční experti predpovedajú, že výdavky v domácnostiach aj v podnikaní stúpnu v roku 2021 takmer na 8 %. Následne sa spomalia na 3 % a 5 % v roku 2022. 

Podľa analytikov ale oživenie domácej ekonomiky a zlepšenia globálnej ekonomiky podporia rast vývozu.

Dôvodom rýchleho ekonomického oživenia v USA sú údajne zvýšené federálne stimuly a vysoko úspešná distribúcia vakcín. Finanční ekonómovia sú presvedčení, že expanzia bude pokračovať smerom dole kvôli dlho očakávaným spotrebným výdavkom v nasledujúcich mesiacoch.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. The reviving economy should lead to vigorous job gains, U.S. bankers say. [online]. [cit. 2021-06-05]. Dostupné na: https://finbold.com/the-reviving-economy-should-lead-to-vigorous-job-gains-u-s-bankers-say/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments