21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Facebook čelí vyšetrovaniam ohľadom manipulácie s údajmi

Facebook čelí vyšetrovaniam ohľadom manipulácie s údajmi

Facebook je najnovšia veľká technologická firma, ktorá čelí protimonopolným vyšetrovaniam Európskej komisie v súvislosti s údajným nespravodlivým využívaním platformy Facebook Marketplace vo svoj prospech.

Komisia zisťuje údajné porušenie zákonov, keď spoločnosť prepojila Facebook Marketplace so svojou sociálnou sieťou. EÚ tvrdí, že rozhodnutie znevýhodňuje menších konkurentov.

Facebook Marketplace čelí konkurencii iných spoločností, ktoré inzerujú pomocou platformy sociálnych médií. Vyšetrovanie určí, či Facebook využíva poznatky od týchto inzerentov na získanie náskoku na platforme Facebook Marketplace, ktorá porušuje zákony EÚ.

Vyšetrovanie má na starosti viceprezidentka Európskej komisie, Margrethe Vestager. Jej portfólio prípadov zahŕňa vyšetrovanie a obvinenia ďalších veľkých technologických firiem, ako sú Google, Apple a Amazon.

Dôraz sa bude klásť na to, ako Facebook využíva zhromaždené údaje na zacielenie na potenciálnych zákazníkov.

  „Facebook zhromažďuje obrovské množstvá údajov o aktivitách používateľov svojej sociálnej siete aj mimo nej. To mu umožňuje zacieliť na konkrétne skupiny zákazníkov. Podrobne sa pozrieme na to, či tieto údaje poskytujú Facebooku neprimeranú konkurenčnú výhodu, najmä v sektore online inzerátov, kde ľudia nakupujú a predávajú tovar každý deň a kde Facebook konkuruje aj spoločnostiam, od ktorých zhromažďuje údaje,” uviedla Vestager.

Britský úrad pre hospodárske  trhy (CMA) zahájil ešte pred Komisiou EÚ ďalšiu kontrolu zameranú na využívanie používateľských údajov spoločnosťou Facebook spolu so vzťahom medzi zoznamovacou platformou spoločnosti a sociálnymi médiami.

Výkonný riaditeľ CMA Andrea Coscelli poukazuje na to, že vyšetrovanie bude multiagentúrne.

Hovorca Facebooku poznamenal, že spoločnosť bude spolupracovať.

Je pozoruhodné, že mnohé technologické spoločnosti so sídlom v Silicon Valley boli podrobene skúmané z hľadiska ochrany súkromia a dokonca aj z hľadiska ich obchodného modelu. 

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Facebook facing EU Commission antitrust investigations over data handling. [online]. [cit. 2021-06-05].Dostupné na: https://finbold.com/facebook-facing-eu-antitrust-investigations/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments