-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika OSN pre ľudské práva varuje: Svet je v ťažkej kaskáde neúspechov v...

OSN pre ľudské práva varuje: Svet je v ťažkej kaskáde neúspechov v oblasti ľudských práv

Šéfka OSN pre ľudské práva v pondelok vyzvala na „spoločné kroky” na boj proti závažnému zhoršovaniu práv na celom svete.

„Aby sme sa spamätali z najrozsiahlejšej a najvážnejšej kaskády neúspechov v oblasti ľudských práv v našich životoch, potrebujeme víziu, ktorá zmení život. Zároveň budeme musieť prijať spoločné opatrenia,” uviedla Michelle Bachelet vo svojom úvodnom vyhlásení pre Radu OSN pre ľudské práva.

Zdôraznila nasledovné: „Stúpa extrémna chudoba, nerovnosti či nespravodlivosť a narušuje sa demokratický a občiansky priestor.”

„Uvoľnenie jasnej cesty z komplexnej krízy COVID-19 smerom k inkluzívnej, ekologickej, udržateľnej a odolnej budúcnosti bude prácou tejto generácie svetových lídrov alebo ich pádom,” pokračovala.

Vyhlásila, že je „znepokojená” prudkým nárastom násilia a civilných škôd v Afganistane. Okrem toho je „hlboko znepokojená” nedávnymi nedemokratickými a protiústavnými zmenami vlády v Čade a Mali či udalosťami, ktoré sa odohrávajú v Etiópii.

OSN začiatkom tohto mesiaca varovala, že 30 000 deťom hrozí smrť v dôsledku hladomoru v regióne Tigray. Dôvodom je naťahovanie konfliktu medzi federálnymi silami a Frontou ľudového oslobodenia.

Bachelet zdôraznila správy týkajúce sa „závažných porušení medzinárodného humanitárneho práva a hrubého porušovania ľudských práv či zneužívania civilnými osobami všetkými stranami konfliktu”. Upozornila aj na mimosúdne popravy, svojvoľné zatýkanie a zadržiavanie, sexuálne násilie voči deťom aj voči dospelým a na nútené vysídľovanie.

V Ázii uviedla, že jej kancelária pozorne sleduje uplatňovanie zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu a „mrazivý dopad, ktorý mala na občiansky a demokratický priestor, ako aj na nezávislé médiá”.

Od účinnosti zákona 1. júla 2020 bolo uväznených celkovo 107 osôb, 57 z nich bolo formálne obvinených. Prvý prípad sa dostane pred súd ešte tento týždeň.

Bachelet tiež zdôraznila, že rokuje s Čínou o návšteve. Tá, ako dúfa, bude zahŕňať „zmysluplný prístup” do oblasti Sin-ťiang, kde „naďalej dochádza k vážnemu porušovaniu ľudských práv”.

Podľa zahraničných vedcov a vlád je viac ako milión ľudí, hlavne z ujgurskej moslimskej menšiny, uväznených v pracovných táboroch. Washington vyhlásil, že zaobchádzanie s menšinou v Pekingu sa rovná genocíde. Odvoláva sa pritom na nútené práce, mučenie nútenými sterilizáciami a obmedzenia slobody náboženského vyznania a viery, slobody prejavu a pohybu.

Čína vyvracia všetky obvinenia. Argumentuje tým, že sa snaží podporovať ekonomický rozvoj a potlačiť radikalizmus.

Bachelet v Európe varovala, že situácia v Bielorusku sa „naďalej zhoršuje” obmedzeniami občianskeho priestoru vrátane práv na slobodu prejavu, pokojné zhromažďovanie a združovanie, razie proti občianskej spoločnosti a nezávislým médiám a súdne prenasledovanie aktivistov za ľudské práva a novinárov.

„Stále dostávame početné obvinenia zo svojvoľného zatýkania a zadržiavania, mučenia či zlého zaobchádzania,” uviedla.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. World in ‘severe cascade of human rights setbacks’, UN human rights chief warns. [online]. [cit. 2021-06-22]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/22/world-in-severe-cascade-of-human-rights-setbacks-un-human-rights-chief-warns

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments