-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Kryptomeny Piaty najväčší mining pool na svete opúšťa Čínu a mieri do Kazachstanu

Piaty najväčší mining pool na svete opúšťa Čínu a mieri do Kazachstanu

Mining pool (ťažobná skupina) BTC.com opúšťa Čínu po tom, čo jej miestne úrady prerušili dodávku elektriny.

BTC.com, majoritný mining pool prevádzkovaný spoločnosťou BIT Mining a vlastnený čínskym poskytovateľom lotériových služieb, 500.com, zalistovaný na burze NYSE, oznámil úspešné premiestnenie prvej časti ťažobných strojov do Kazachstanu. 

BTC.com založil Jihan Wu. Až do jeho akvizície spoločnosťou 500.com bol pool prevádzkovaný spoločnosťami Bitmain a Bitdeer. V čase písania tohto článku je pool piatym najväčším na svete. Na blockchaine validuje presne 10,4 % blokov. 

K premiestneniu došlo po tom, čo štátna sieť v západnej provincii S’-čchuan oznámila spoločnosti, že dôjde k okamžitému prerušeniu dodávky energie slúžiacej jednému z jej miestnych dátových centier. BIT Mining vo svojom včerajšom oznámení uviedol:

„Dňa 19. júna 2021 dostala nepriamo dcérska spoločnosť Ganzi Changhe Hydropower Consumption Service Co. Ltd […] oznámenie […] od spoločnosti State Grid Sichuan Ganzi Electric Power Co., Ltd. […]. V ňom sa uvádzalo o tom, že napájanie dátového centra Ganzi Changhe bude prerušené s účinnosťou od 21.00 h pekinského času v ten istý deň. Dátové centrum Ganzi Changhe odvtedy pozastavilo svoju činnosť. Dátové centrá v S’-čchuane, vrátane dátového centra Ganzi Changhe, mali v máji 2021 na svedomí približne 3 % celkových výnosov spoločnosti.”

Zásah zo štátnej siete prichádza uprostred prebiehajúceho zákroku Číny v oblasti ťažby kryptomien kvôli obavám z uhlíkovej stopy ťažobného priemyslu. Tá je v rozpore s cieľmi Číny v oblasti dekarbonizácie.

V oblastiach ako je Vnútorné Mongolsko, ktoré kedysi obľubovali krypto-mineri, vytvorili regionálne orgány dokonca špeciálnu horúcu linku pre miestnu verejnosť. Tá slúži na priame hlásenie akýchkoľvek podozrení z nezákonnej ťažby. Zasiahnuté boli najmenej tri ťažobné spoločnosti: BTC.TOP, Huobi a HashCow. Tie boli nedávno donútené ukončiť svoju činnosť na tomto území. 

Generálny riaditeľ spoločnosti BIT Mining, Xianfeng Yang, sa na túto tému vyjadril slovami: „Spoločnosť je odhodlaná chrániť životné prostredie a znižovať našu uhlíkovú stopu. Ako súčasť našej stratégie rastu sme strategicky rozširovali svoje aktivity v zámorí. Po investíciách do dátových centier na ťažbu kryptomien v Texase a Kazachstane zrýchľujeme náš zahraničný vývoj alternatívnych vysokokvalitných ťažobných zdrojov.”

Zatiaľ čo Čína bola prvým odporcom proti minerom kryptomien, ostatné svetové autority čoraz viac signalizujú svoje obavy týkajúce sa ťažobných sietí. Tie sú energeticky náročnejšie najmä kvôli ich vplyvu na miestne dodávky energie než z klimatických dôvodov. Koncom apríla bývalý vládny úradník tvrdil, že ťažba kryptomien je hlavným motorom energetickej krízy v Kirgizsku. Podobné obavy boli vyjadrené aj na Kaukaze a v Iráne. 

Spolu s Čínou, globálnymi regulátormi a neziskovými organizáciami, urobil tento rok Elon Musk notoricky známy zásah. Bolo to vtedy, keď oznámil, že Tesla už nebude akceptovať BTC ako platobný prostriedok za vozidlá kvôli obavám z vysokej spotreby energie pri ťažbe Bitcoinu (BTC).

Zdroj: 

COINTELEGRAPH, 2021. Denied electricity, world’s 5th-largest mining pool leaves China for Kazakhstan. [online]. [cit. 2021-06-24]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/denied-electricity-world-s-5th-largest-mining-pool-leaves-china-for-kazakhstan

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments