27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika OECD: Veľkej časti Európy bude trvať tri roky, kým sa zotaví z...

OECD: Veľkej časti Európy bude trvať tri roky, kým sa zotaví z pandémie

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojom ročnom hospodárskom výhľade uvádza očakávanie, že mnohým európskym ekonomikám bude trvať takmer tri roky, kým sa zotavia na predpandemickú úroveň. To aj napriek zlepšujúcim sa globálnym vyhliadkam, keď krajiny otvárajú hranice a rozširujú očkovacie programy. 

Organizácia tvrdí, že globálne ekonomické oživenie po katastrofálnom období v dôsledku pandémie COVID-19 nabralo na obrátkach.

Hlavný ekonóm OECD, Laurence Boone, uviedol: „Ekonomické vyhliadky sa v posledných mesiacoch výrazne zlepšili.”

OECD predpovedala, že globálna produkcia stúpne o 5,8 %, čím sa zvýšila jej prognóza zo 4,8 % počas predchádzajúceho decembrového výhľadu.

Tohtoročný predpokladaný odraz nasleduje po minuloročnom poklese o 3,5 %. Zároveň by bol najrýchlejší od roku 1973.

OECD uviedla, že väčšina sveta dosiahne predpandemickú úroveň produkcie do konca roku 2022.

Organizácia so sídlom v Paríži vymenovala niekoľko hrozieb pre zotavenie. Medzi ne patrí nedostatok vakcín v chudobnejších krajinách, ktoré majú menej zdrojov na pomoc.

„Je to o to viac znepokojujúce, že bez ohľadu na dopad na život a živobytie, globálne ekonomické a sociálne náklady na udržiavanie uzavretých hraníc stoja nad nákladmi na širšiu dostupnosť vakcín, testov a dodávok zdravotnej starostlivosti pre tieto krajiny.”

Zatiaľ čo sa niektorým krajinám už podarilo prekonať svoju predpandemickú ekonomickú úroveň, Čína, eurozóna a Spojené kráľovstvo čelia v rokoch 2021 a 2022 zníženej produkcii v porovnaní s odhadmi OECD z novembra 2019.

OECD predpovedá pre eurozónu a Spojené kráľovstvo aj naďalej obnovenie ekonomiky na predpandemickú úroveň na koniec roka 2022.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. OECD: Much of Europe to take three years to recover from pandemic. [online]. [cit. 2021-05-31]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/31/oecd-much-of-europe-to-take-three-years-to-recover-from-pandemic

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments