27 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Na švédskom vidieku zatvorili obchody, nahradiť ich majú mobilné kontajnery

Na švédskom vidieku zatvorili obchody, nahradiť ich majú mobilné kontajnery

Na švédskom vidieku sa hromadne zatvárajú kamenné predajne s potravinami, najmä na odľahlých miestach. Nahradiť ich majú mobilné kontajnery.

Zatvorenie obchodov s potravinami na švédskom vidieku spôsobilo to, že obyvatelia odľahlých oblastí museli cestovať kilometre, aby si mohli nakúpiť potraviny. Tomuto ale má byť čoskoro koniec. Do tejto škandinávskej krajiny prichádza nový typ obchodu, tzv. mobilné kontajnery.

Mobilné kontajnery-jednoduché riešenie plné výhod

Jasným príkladom je aj dedinka Veckholm, ktorá je od hlavného mesta Štokholm vzdialená 80 kilometrov. V nej sa posledný obchod zatvoril pred viac ako desiatimi rokmi. Pred rokom a pol dostala malá samoobsluha na jedinej benzínovej pumpe takisto červenú. Dedinčania tak nemali na výber a za potravinami museli cestovať pol hodiny autom do najbližšieho supermarketu.

V júli 2020 sa to ale všetko zmenilo. Do dediny prišiel automatizovaný obchod s potravinami, ktorý funguje bez ľudskej obsluhy. Uprostred poľa tak obyvatelia môžu nakupovať 24 hodín denne. Chod tohto mobilného kontajnera zabezpečuje spoločnosť Lifvs. Na rozlohe 20 metrov štvorcových ponúka stovky produktov, a to bez pokladníka.

Pozitívne ohlasy na seba nenechali dlho čakať. „Istý čas tu nebolo nič a myslím si, že väčšine z nás, ktorí tu žijeme, to naozaj chýbalo,” uviedla včelárka z Veckholmu, Giulia Ray. „Je pohodlné mať niečo také v tejto oblasti,” dodala, kým si nakúpila a zároveň doplnila regály kontajnerového obchodu svojim medom.

Ako to funguje?

Aplikácia v smartfóne umožní nakupujúcim odomknúť si dvere do samoobsluhy. „Chodíme sem trikrát týždenne a kupujeme veci, ktoré potrebujeme,” poznamenal Lucas Edman, technik pôsobiaci v tomto regióne len niekoľko týždňov. „Je to o niečo drahšie, ale je to v poriadku. Je to cena, ktorú platím za to, že nemusím cestovať do najbližšieho obchodu,” dodáva, pričom skenuje položky zo svojho nákupu cez aplikáciu v telefóne. Tá je prepojená s jeho bankovým účtom a národným identifikačným systémom. To podľa obchodu prestavuje ochranu proti krádeži. Všetko sa to deje pod drobnohľadom bezpečnostných kamier.

Situácia s obchodmi vo Švédsku

Podľa oficiálnych štatistík klesol vo Švédsku počet obchodov s potravinami zo 7169 v roku 1996 na 5180 v roku 2020. Hoci sa počet supermarketov za 24 rokov v mestách takmer strojnásobil, mnohé vidiecke obchody v odľahlých oblastiach sa zatvorili. Dôvodom bolo to, že neboli rentabilné.

K obchodom bez obsluhy na švédskom vidieku sa vyjadril aj spoluzakladateľ spoločnosti Lifvs, Daniel Lundh. „Aby sme boli schopní udržať nízke ceny pre zákazníka, musíme byť schopní kontrolovať svoje prevádzkové náklady. To znamená mať pod kontrolou nájomné, preto sú obchody dosť malé, a aj náklady na zamestnancov,” uviedol.

Faktom je, že Švédsko patrí medzi najviac digitalizované krajiny na svete. Pre ilustráciu, v roku 2019 vlastnilo smartfón 92 % Švédov. Z toho ťaží aj spoločnosť Lifvs, rovnako ako jej švédski konkurenti AutoMat a 24Food. Tí sa tiež objavili vo vidieckych oblastiach.

Užitočné aj počas pandémie

Pandémia ochorenia COVID-19 ešte podčiarkla užitočnosť takýchto obchodov. Hlavnou výhodou je to, že v nich nedochádza k žiadnemu kontaktu s inými ľuďmi. Počas pandémie smie totiž do obchodu vo Veckholme vstúpiť len jedna osoba.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Zatvorené obchody na švédskom vidieku nahradili mobilné kontajnery. [online]. [cit. 2021-05-29]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/212587/Zatvorene-obchody-na-svedskom-vidieku-nahradili-mobilne-kontajnery

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments