-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika OECD: 130 krajín sa dohodlo na minimálnej globálnej sadzbe dane z príjmu...

OECD: 130 krajín sa dohodlo na minimálnej globálnej sadzbe dane z príjmu právnických osôb

„Na celosvetovej sadzbe dane z príjmu právnických osôb vo výške najmenej 15 % sa dohodlo 130 krajín.” Toto uviedla vo štvrtok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Nie všetky krajiny sa ale zhodli. Do malej skupiny krajín proti patrili Maďarsko a Írsko.

Írska vláda vyjadrila svoju podporu k dohode. Napriek tomu vyslovila výhrady k návrhu minimálnej sadzby globálnej dane 15 %.

„V dôsledku tejto výhrady nie je Írsko v pozícii, aby sa pripojilo ku konsenzu,” uvádza sa vo vyhlásení írskeho ministerstva financií.

„Po rokoch intenzívnej práce a rokovaní tento návrh zabezpečí, aby veľké nadnárodné spoločnosti platili všade spravodlivý podiel daní,” uviedol Mathias Cormann, generálny tajomník OECD.

„Tento návrh stanovuje multilaterálne dohodnuté obmedzenia.”

Krajiny sa tiež dohodli na spravodlivejšom rozdelení „ziskov a daňových práv” vo vzťahu k nadnárodným spoločnostiam. Bolo to vrátane digitálnych gigantov ako Amazon a Google.

„Prerozdelilo by to niektoré práva na zdaňovanie nadnárodných spoločností z ich domovských krajín na trhy, na ktorých majú obchodné aktivity a na ktorých dosahujú zisky. Bolo by to bez ohľadu na to, či sú tam firmy fyzicky prítomné,” uvádza sa vo vyhlásení OECD.

Americká ministerka financií, Janet Yellen, uviedla: „Je to historický deň ekonomickej diplomacie.”

„Nižšie daňové sadzby nielenže nepritiahli nové podniky, ale tiež pripravili krajiny o financovanie dôležitých investícií. Nimi sú infraštruktúra, vzdelávanie a úsilie v boji proti pandémii,” tweetovala Yellen.

Francúzsky minister financií, Bruno Le Maire, na Twitteri oznámil: „Viac ako 130 krajín vrátane Číny, Indie a Ruska súhlasilo s medzinárodným zdaňovaním v OECD. Je to historická, ambiciózna a inovatívna dohoda, neslýchaná už celé storočie.”

Niektorí ale tvrdia, že dohoda uprednostňuje bohaté krajiny pred rozvojovými.

„Táto dohoda nielenže ponecháva medzery v nadnárodných spoločnostiach pri uplatňovaní daňových únikov, ale tiež zvýrazní nerovnosti medzi bohatými a chudobnými krajinami,” uviedol Quentin Parrinello, hovorca mimovládnej organizácie Oxfam France.

„Spravodlivá dohoda by umožnila lepšie prerozdelenie práv, ktoré sa majú zdaniť. Celkom 60 % minimálneho daňového príjmu ale budú mať krajiny G7. Očakáva sa, že rozvojové krajiny predstavujúce viac ako tretinu svetovej populácie dostanú iba 3 % z príjmu,” dodal Parrinello vo vyhlásení.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. OECD: 130 countries agree on minimum global corporate tax rate. [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/07/01/oecd-130-countries-agree-on-minimum-global-corporate-tax-rate

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments