17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Odborníci o Deepfake geography: Mohla by byť najnovšou formou online dezinformácií

Odborníci o Deepfake geography: Mohla by byť najnovšou formou online dezinformácií

S rastom technológií odborníci varujú, že z falošných satelitných médií by sa mohla stať nová forma dezinformácií.

Deepfakes sú hlboké falzifikáty. Ide o videá, zvuk alebo obrázky, ktoré boli manipulované pomocou umelej inteligencie (AI) a technológie za účelom zmeny obsahu.

Najnovšie sa na serveri TikTok stalo virálnym falošné video Toma Cruisa, zatiaľ čo ďalší zmanipulovaný klip ukázal, že bývalý americký prezident Donald Trump hlása: „AIDS je za nami.”

Vedci ale varujú, že AI by sa teraz mohla použiť na vytváranie realistických satelitných snímok a máp, ktoré sú nepravdivé.

Nedávna štúdia Washingtonskej univerzity skúmala koncept „Deepfake geography”, kde by sa pomocou manipulácie s umelou inteligenciou mohlo zdať, že mestá sa objavujú v oblasti, kde sa v skutočnosti nenachádzajú.

Štúdia poznamenala, že tieto hlboké obrazy môžu byť použité ako forma dezinformácií, ktorých cieľom je bagatelizovať alebo zakryť niektoré udalosti, ako napríklad ak bola zničená dedina alebo prírodné katastrofy ako lesné požiare alebo povodne.

„Satelitný obraz je ako každý iný obraz,” uviedol Sam Gregory, programový riaditeľ Witness, siete pre video a technológie v oblasti ľudských práv.

„Môžete vytvoriť satelitný obraz, ktorý nikdy neexistoval … môžete tiež manipulovať s prvkom v satelitnom obraze, dodal.”

Myšlienka manipulácie s mapou sa uskutočňovala v priebehu dejín. Svoj význam mala napr. počas vojen, keď sa vlády alebo úrady pokúšali oklamať svojich nepriateľov.

Gregory ale tvrdí, že manipulované mapy obsahujú rovnaké nebezpečenstvo ako iný hlboko falošný obsah.

Minulý mesiac Európska únia predstavila návrh nariadení, ktoré stanovujú, že falzifikáty a iná technológia umelej inteligencie, by mali byť označené, aby ľudia vedeli, že prichádzajú do interakcie zo strojom.

Odborníci aletvrdia, že povedomie občanov o hlboko falošných technológiách je kľúčové v boji proti možnému rozšíreniu tohto typu dezinformácií.

„Čoskoro budeme mať nástroje, ktoré nám pomôžu odhaliť falzifikáty. Dôležitá je ale zdravá, nie nadmerná miera skepsy,” dodal.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. ‘Deepfake geography’ could be the latest form of online disinformation. [online]. [cit. 2021-06-09]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/05/07/deepfake-geography-could-be-the-latest-form-of-online-disinformation

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments