13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Ekonomika Odborníci: Covid-19 a obmedzenia tu zostanú, aký je dôvod?

Odborníci: Covid-19 a obmedzenia tu zostanú, aký je dôvod?

„Je nepravdepodobné, že Covid-19 bude niekedy zničený, ale podobne ako chrípka pred ním, aj z neho sa môže stať ďalšie zvládnuteľné ochorenie,” uviedol expert pre Euronews.

Profesor Roland Kao, predseda veterinárnej epidemiológie a vedy o údajoch na univerzite v Edinburghu tvrdí: „Existuje určite možnosť, že svet sa Coivd-19 nikdy nezbaví, ale„ochorenie môže byť nakoniec miernejšie.”

„Rovnako ako pandémia chrípky, ktorá sa vyskytla pred viac ako 100 rokmi, mala každú zimu tri vlny infekcií. Postupom času to bolo miernejšie,” dodal. Zároveň ale zdôraznil: „Nie sme si úplne istí, čo prinesie budúci rok.”

Z 174,4 miliónov ľudí, pri ktorých bolo zistené ochorenie Covid-19, prišlo od začiatku pandémie o život viac ako 3,7 milióna ľudí.

Spojené kráľovstvo má jednu z najvyšších mier zaočkovanosti na svete. Podľa oficiálnych údajov viac ako 77 % populácie dostalo najmenej jednu dávku a viac ako 54 % je dnes úplne zaočkovaných.

Za predchádzajúci týždeň sa ale zaznamenalo viac ako 44 000 nových prípadov. To predstavuje nárast o 63 % oproti predchádzajúcemu sedemdňovému obdobiu.

Za prenos infekcií je zodpovedný variant Delta, predtým známy ako indický variant, ktorý je podľa odborníkov až o 60 % prenosnejší ako pôvodný kmeň vírusu. Podľa Public Health England je 94 % súčasných prípadov vo Veľkej Británii, ktoré boli sekvenované a genotypizované, typu Delta.

„S počtom prípadov variantov Delta v celej krajine je očkovanie našou najlepšou obranou,” uviedla vo vyhlásení Dr. Jenny Harries, výkonná riaditeľka Agentúry pre zdravotnú bezpečnosť Spojeného kráľovstva.

„Hoci očkovanie znižuje riziko závažných ochorení, nevylučuje ich,” dodala.

Pri mutácii vírusu a nerovnomernom globálnom zavedení vakcín existuje vždy riziko, že sa objaví viac variantov. Tie môžu byť prudko nákazlivé a odolnejšie voči liečbe.

Podľa časopisu Our World In Data asi šesť mesiacov po prvom zavedení vakcín dostalo približne 12,3 % svetovej populácie najmenej jednu dávku. Očakáva sa, že globálna populácia nebude zaočkovaná minimálne do konca roku 2022.

Výrobcovia vakcín tiež skúmajú varianty a spôsoby, ako vytvoriť zosilňovače na ich boj.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. COVID and restrictions are here to stay. Here’s why. [online]. [cit. 2021-06-12]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/06/11/covid-and-restrictions-are-here-to-stay-here-s-why

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments