17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny DeFi prinesie revolúciu do tradičných financií

DeFi prinesie revolúciu do tradičných financií

DeFi znamená zrod otvorenej alternatívy k súčasnému finančnému systému a sľubuje širšiu finančnú inkluzivitu.

Decentralizované financovanie ožilo vznikom Ethereum v roku 2013. Skutočne sa ale v rokoch 2016–2017 rozbehlo s podporou vývojárov, niektorých podnikateľov a odborníkov v oblasti financií. Aby boli naše fakty správne a odstránili sa všetky mylné predstavy, DeFi zabezpečuje rôzne finančné aplikácie na kryptomenách a blockchaine. Tie sa zameriavajú na odstránenie sprostredkovateľov medzi stranami vo finančných transakciách. 

Veľká väčšina aplikácií DeFi je postavená na Ethereu. Prvou významnou a najväčšou aplikáciou DeFi je MakerDAO, ktorú založil Rune Christensen. Ethereum je open-source platforma využívajúca technológiu blockchain na vytváranie a prevádzkovanie decentralizovaných digitálnych aplikácií.

Vývoj DeFi v nasledujúcich rokoch

Ako nová a vzrušujúca koncepcia je DeFi rýchlo sa rozvíjajúcim ekosystémom finančných produktov založeným na blockchaine. Snaží sa replikovať alebo rozširovať možnosti tradičných finančných inštitúcií ako sú banky, spracovatelia platieb, zúčtovacie ústavy a ďalšie. DeFi je prezentované ako riešenie problémov, s ktorými sa stretávajú tradičné bankové a finančné inštitúcie. Zároveň ukazuje, ako môže nakoniec nahradiť starý bankový systém. Bez ohľadu na použitú technológiu alebo platformu sú systémy DeFi navrhnuté tak, aby sa zbavili sprostredkovateľov medzi transakčnými stranami.

Objem obchodných tokenov a peňazí uzamknutých v inteligentných kontraktoch v ekosystéme exponenciálne rastie. To dokazuje, že tento koncept tu zostane. Podľa DeBank je v DeFi v súčasnosti zaistená čistá hodnota približne 60,5 miliárd dolárov.

DeFi poskytuje prístup k riadeniu finančných transakcií. Ako naznačuje názov, jurisdikcie vlády a zmeny centralizovaných finančných inštitúcií sa na ňu nevzťahujú. To eliminuje závislosť na tretích stranách, dáva používateľom úplnú kontrolu nad ich transakciami a zároveň im umožňuje zostať v anonymite, pretože všetky transakcie sa uskutočňujú prostredníctvom inteligentných kontraktov na blockchaine. Transakcie a obchodovanie s kryptomenami je možné uskutočňovať z ľubovoľného miesta. Je to vďaka ich finančnej inkluzivite.

Regulácie DeFi

Aj keď neexistujú jasné regulačné pokyny týkajúce sa DeFi, existuje niekoľko krajín, v ktorých riadiace orgány krajiny zohľadňujú určité ojedinelé prípady. Síce môže byť DeFi veľmi sľubné, nastoľuje aj nové politické a regulačné úvahy.

Finančné regulácie Spojených štátov predpokladajú prítomnosť sprostredkovateľov a uplatňujú na nich regulácie ako spôsob komplexného regulovania finančných trhov a súvisiacich činností. Výsledkom môže byť, že tieto orgány a politici zistia, že DeFi ich môže zaviesť na nezmapované územie, ktoré ešte treba otestovať.

Prečo bude DeFi dominovať na celej planéte?

Decentralizované financie zaznamenali v priebehu rokov raketový rast. Etika kryptomien a funkcie DeFi robia kroky do konvenčných finančných sektorov oproti ságe týkajúcej sa GameStop a WallStreetBets.

V určitom okamihu nie je potrebné pochybovať o tom, či sa DeFi stane hlavným faktorom globálnej ekonomiky, ale skôr o tom, ako kreatívne sa bude rozvíjať a do akej miery sa prejaví jeho sila prinášajúca široké výhody.

Jedným z kľúčov k vedeniu DeFi správnym smerom bude integrácia pokročilej decentralizovanej umelej inteligencie. Zatiaľ ju využíva iba málo projektov DeFi, ale môžeme vidieť, že bude mať vplyv na ďalší rast aktivity DeFi neskôr v roku 2021. Možno to dokonca bude takým spôsobom, ktorý umožní DeFi posúvať startupové decentralizované technické projekty vpred s oveľa väčšou rýchlosťou a účelom.

Záver

Niet pochýb o tom, že DeFi bude zohrávať dôležitú rolu vo finančnej sfére. Nejde o nové „hračky pre špekulantov”, ani o zabezpečenie sofistikovanejších finančných nástrojov pre tých, ktorí uprednostňujú držať svoj majetok mimo kontroly centralizovaných orgánov. DeFi má potenciál byť oveľa viac, ale kľúčom k dosiahnutiu skutočne veľkého vplyvu bude jeho rozšírenie nad rámec Bitcoinu (BTC) a Etherea (ETH) do širšieho rozsahu kryptomien s nižšou likviditou.

Od roku 2020 založilo DeFi rozsiahlu sieť platforiem a protokolov. Tie umožňujú používateľom vymieňať, obchodovať, vkladať a požičiavať si kryptomeny za účelom príjmu a rastu. Tento druh aktivít sa na tradičných finančných trhoch už desaťročia neobjavuje.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. DeFi will bring global revolution to the traditional finance space. [online]. [cit. 2021-06-13]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/defi-will-bring-global-revolution-to-the-traditional-finance-space

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments