-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika O 50 rokov naruší inflácia hodnotu amerického dolára o 85%

O 50 rokov naruší inflácia hodnotu amerického dolára o 85%

Hodnota amerického dolára v posledných rokoch dramaticky poklesla, čo vyvolalo obavy z jeho dlhodobého postavenia ako hlavnej svetovej meny.

Údaje analyzované spoločnosťou Finbold naznačujú, že dolár sa za posledných 50 rokov oslabil šesťnásobne. 

V roku 1971 bola hodnota jedného dolára 1 $, zatiaľ čo v roku 2021 klesla o neuveriteľných 85% na 0,15 $. 

Údaje o odpisoch dolára vychádzajú zo záznamov zverejnených americkým ministerstvom práce a vypočítaných odborníkmi z úradu officialdata.org.

V priemere predstavuje inflácia v dolároch 1,38% ročne, pričom rok 1980 zaznamenal najvyššiu mieru inflácie 13,50%. 

Odpis priamo znižuje kúpnu silu dolára, preto by položka, ktorá v roku 1971 stála 1 $, v marci 2021 stála 6,49 $, čo je za 50 rokov nárast o 549%.

Aký vplyv má inflácia na hodnotu dolára?

Za posledné polstoročie sa miera inflácie v USA zvyšovala. Ekonomika sa dokázala vzchopiť z hĺbky veľkých kríz akou bola recesia z roku 2008 a v súčasnosti je to pokračujúca pandémia.

S vyššou mierou inflácie hodnota dolára eroduje a ďalej tlačí nadol úrokové sadzby upravené o infláciu.

Pri devalvácii dolára boli tiež prítomné kľúčové kroky Federálneho rezervného systému pri zmierňovaní hospodárskeho pádu. 

Keď Kongres prijal stimulačné balíčky, ktoré majú podnikom a jednotlivcom pomôcť udržať sa na hladine, vytlačilo sa viac peňazí a úrokové sadzby zostali pomerne vysoké.

Deficit rozpočtu USA súčasne zasiahol nebezpečné zóny prispievajúce k inflácii. Napríklad v roku 2020 dosiahol rozpočtový deficit rekordných 3,3 trilióna $. Historicky vysoké deficity tiež viedli k zvýšeniu inflácie.

Pri vysokej inflácii klesá kúpna sila dolára. Vo väčšine prípadov dôjde k znehodnoteniu, keď sa vláda uchýli k vytlačeniu väčšieho množstva peňazí na zabezpečenie deficitu.

V deficite obchodnej bilancie došlo k výraznému poklesu vývozu.

Keď dovoz prevýši vývoz, viac dolárov opustí krajinu. Tie sa prevedú do iných mien, čím sa stratí kúpna sila.

Deficit sa zvýšil po nedávnej obchodnej vojne medzi USA a Čínou. Oslabujúci dolár však pomáha americkým vývozcom, pretože ich tovar sa zdá byť pre cudzincov lacnejší. Na oplátku dostane americká ekonomika podporu od zahraničných investorov.

Devalvácia sa dosahuje hlavne neustálym nákupom amerických dolárov Čínskou centrálnou bankou. Tieto opatrenia majú výrazný vplyv na hodnotu dolára. Tento krok by ho mohol menu ďalej znehodnotiť vzhľadom na to, že čínska ekonomika sa zotavila z pandémie skôr ako USA.

Obavy z oslabenia dolára

Vzhľadom na to, že dolár stráca svoju hodnotu, existujú obavy z jeho straty štatútu bezpečnej meny. Preto sa objavili výzvy na hľadanie alternatív, ako je nákup iných mien v nádeji, že pri oslabení dolára nestratia na hodnote.

Investori navyše zvažujú nákup zlata. To funguje už dlhé roky ako zaistenie počas hospodárskeho poklesu. V prípade, že sa dolár znehodnocuje rýchlejším tempom, môže to mať za následok hyperinfláciu, z ktorej budú mať prospech investori do zlata.

Vznik kryptomien ako Bitcoin, ktorý je vysoko podporovaný inštitucionálnymi investormi, sa považuje za bezpečného uchovávateľa hodnoty. Je zaujímavé, že obe aktíva preukázali odolnosť, keď ministerstvo financií vytlačilo viac peňazí.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Inflation erodes the value of the U.S. dollar by 85% in 50 years [online]. [cit. 2021-03-15]. Dostupné na: https://finbold.com/inflation-erodes-the-value-of-the-u-s-dollar-by-85-in-50-years/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments