2.2 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022
Home Správy zo sveta Nový variant Covid-19 s 32 mutáciami vyvoláva obavy. Tu je dôvod prečo

Nový variant Covid-19 s 32 mutáciami vyvoláva obavy. Tu je dôvod prečo

„Nový variant COVID-19, ktorý sa zistil v Južnej Afrike, je dôvodom na obavy,“ varoval virológ Tulio de Oliveira na online tlačovej konferencii.

Vysvetlil, že variant B.1.1.529 má vysoký počet spike mutácií. V súčasnosti sa predpokladá, že ich je najmenej 32. 

V súčasnosti sa ešte nevyskytuje veľa informácií o úplnom význame nového variantu ani o tom, ako účinné budú proti nemu vakcíny.

Kde bol B.1.1.529 doteraz zistený?

Prvýkrát sa vyskytol v Južnej Afrike. Národný inštitút pre prenosné choroby (NICD) pritom vo štvrtok uviedol, že potvrdil 22 pozitívnych prípadov. Našli sa aj v Botswane a Hong Kongu.

Vedci sa domnievajú, že až 90 % nových prípadov v juhoafrickej provincii Gauteng by mohlo byť B.1.1.529. Rapídne pritom pribúda aj zistených prípadov v North West a Limpopo.

Výskyt tohto variantu je podľa ministra zdravotníctva Joea Phaahla, ktorý sa zúčastnil tlačovej konferencie, pravdepodobne dôvodom „exponenciálneho“ nárastu infekcií v posledných týždňoch.

Môže byť B.1.1.529 nebezpečnejší ako variant delta?

Variant delta je v súčasnosti celosvetovo dominantným variantom COVID-19.

Prvýkrát sa objavil v Indii.Následne sa prehnal po celom svete a ukázal sa, že je nákazlivejší ako predtým dominantné variácie vírusu.

Šíri sa tak ľahko, pretože jeho vrcholový proteín je šikovnejší na vstup do ľudských buniek ako predchádzajúce varianty.

V súčasnosti vedci nemajú dostatok údajov, aby zistili, aký nebezpečný by tento variant mohol byť.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. What we know so far about the B.1.1.529 COVID variant causing concern in South Africa. [online]. [cit. 2021-11-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/11/25/what-we-know-so-far-about-the-b-1-1-529-covid-variant-causing-concern-in-south-africa

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments