2.2 C
Bratislava
streda, 26 januára, 2022
Home Ekonomika Francúzsko chce, aby EÚ pomohla zastaviť nelegálnu migráciu po tragédii v kanáli...

Francúzsko chce, aby EÚ pomohla zastaviť nelegálnu migráciu po tragédii v kanáli La Manche

Francúzsky prezident, Emmanuel Macron, vyzval na väčšiu európsku spoluprácu s cieľom zabrániť nelegálnemu prisťahovalectvu. Urobil tak po tom, čo pri pobreží Calais zahynulo 27 migrantov pri najväčšej tragédii svojho druhu v Lamanšskom prielive.

„Keď tieto ženy a muži dorazia na pobrežie Lamanšského prielivu, je už neskoro,“ povedal Macron.

Dodal: „Potrebujeme posilniť postavenie našich partnerov a musíme posilniť spoluprácu s Belgickom, Holandskom, Nemeckom, ale aj Britániou a Komisiou.“

V telefonickom rozhovore Macron a britský premiér, Boris Johnson, sľúbili, že zintenzívnia spoluprácu s cieľom zabrániť pašerákom v organizovaní nelegálnych prechodov cez Lamanšský prieliv.

Francúzsko pozvalo belgických, nemeckých, holandských a britských ministrov, ako aj Európsku komisiu na nedeľné stretnutie v Calais.

Tragédia v La Manche

Nehoda predstavuje podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu najväčšiu stratu na životoch pri pokuse o nelegálne prekročenie Lamanšského prielivu. Ide o rekordný počet migrantov, ktorí sa tento rok pokúsili prejsť z Francúzska do Spojeného kráľovstva.

Johnson usporiadal stretnutie vládneho krízového výboru COBRA v reakcii na tragédiu na kanáli, uviedol jeho úrad.

Johnson v rozhovore s novinármi, ktorí sa zhromaždili pred Downing Street 10, povedal, že je tragédiou „šokovaný, zdesený a hlboko zarmútený“.

„Moje myšlienky a súcit sú predovšetkým s obeťami a ich rodinami,“ povedal. 

Uviedol tiež, že chce s Francúzskom „urobiť viac“, aby odradil od nelegálnych prechodov.

Britská ministerka vnútra, Priti Patel, uviedla, že obnovila ponuku hostiť spoločné hliadky s Francúzskom s „viac dôstojníkmi v teréne“.

Zákonodarca z Calais, Pierre-Henri Dumont, povedal: „Viac hliadok nič nezmení, pretože máme 200 až 300 kilometrov pobrežia na monitorovanie 24 hodín denne, 7 dní v týždni.“

Francúzsky minister vnútra, Gerald Darmanin, medzitým zopakoval výzvu Francúzska, aby Spojené kráľovstvo zreformovalo svoj pracovný trh.

„Otázna je aj atraktívnosť Veľkej Británie, najmä jej pracovný trh, keďže každý vie, že vo Veľkej Británii je 1 200 000 nelegálnych prisťahovalcov a že anglickí zamestnávatelia využívajú túto pracovnú silu na výrobu vecí, ktoré Angličania konzumujú,“ povedal pre RTL.

Britská vláda súhlasila, že zaplatí Francúzsku 62,7 milióna EUR na zvýšenie bezpečnosti na jeho severnom pobreží, ale tvrdí, že situácia je naďalej „neprijateľná“.

Začiatkom tohto mesiaca sa do Spojeného kráľovstva za jediný deň dostalo rekordných 1 185 ľudí.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. France wants EU help to stop illegal migration after Channel tragedy. [online]. [cit. 2021-11-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/11/24/more-than-20-migrants-drown-after-boat-sinks-near-calais-say-french-police

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments