13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Ngozi Okonjo-Iweala sa stala prvou ženskou líderkou W.T.O.

Ngozi Okonjo-Iweala sa stala prvou ženskou líderkou W.T.O.

Ženeva – Bývalá nigérijská ministerka financií, Ngozi Okonjo-Iweala (66), sa má zapísať do histórie tým, že sa stane prvou Afričankou a prvou ženou na čele Svetovej obchodnej organizácie. 

Bidenova vláda v piatok deklarovala „silnú podporu” pre bývalú nigérijskú ministerku financií, ktorá bude pôsobiť ako ďalší generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie. Toto rozhodnutie je v rozpore s odporom Trumpovej vlády voči Okonjo-Iwealovej a poskytuje USA porozumenie so zvyškom sveta. Umožní to tiež potvrdiť WTO svojho budúceho vodcu po rokoch oslabovania vplyvu organizácie z dôvodu nedostatočnej angažovanosti USA.

Okonjo-Iweala sa stala americkou občiankou v roku 2019. Vyštudovaná ekonómka strávila väčšinu svojej kariéry vo Svetovej banke a nakoniec zastávala pozíciu č. 2 ako výkonná riaditeľka pre operácie. Dvakrát pôsobila ako nigérijská ministerka financií.

„Dr. Okonjo-Iweala prináša bohaté vedomosti z ekonómie a medzinárodnej diplomacie počas svojich 25 rokov pôsobenia vo Svetovej banke a dvoch funkcií nigérijskej ministerky financií. Je veľmi vážená pre svoje efektívne vedenie a preukázala skúsenosti s riadením veľkej medzinárodnej organizácie,” uvádza sa v stanovisku úradu USTR.

Okonjo-Iweala v piatok tweetovala, že je „vďačná za prejav podpory” zo strany USA a blahoželala Yoo k „tvrdo vybojovanej kampani”.

Budúce zasadnutie Generálnej rady WTO je naplánované na 1. – 3. marca, teraz by sa však mohlo zvolať mimoriadne zasadnutie, na ktorom bude menovaná Okonjo-Iweala.

Zdroj:

BBC, 2021. Ngozi Okonjo-Iweala set to make history at WTO. [cit. 2021-02-06]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-africa-54903788

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments