24.6 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Mark Carney: Úmrtia na klimatické krízy „budú horšie ako Covid"

Mark Carney: Úmrtia na klimatické krízy „budú horšie ako Covid”

Podľa Marka Carneyho svet smeruje každoročne do polovice storočia k miere úmrtnosti zodpovedajúcej covidovej kríze. Bývalý centrálny bankár uviedol, že investície potrebné na odvrátenie miliónov mŕtvych sú dvojnásobné v porovnaní so súčasnou sadzbou. Ale keďže vlády investujú miliardy dolárov na udržanie ekonomík nad vodou, visí otáznik nad tým, či bude oživenie dostatočne zelené. „Odpoveď spočíva v inteligentnejších investíciách,” uviedol Carney.

Carney, ktorý bol do minulého roku guvernérom Bank of England a predtým bol šéfom Bank of Canada, je teraz vyslancom OSN pre oblasť klímy a financie. Pre BBC uviedol, že aj keď existovali paralely medzi pandémiou Covid-19 a zmenou podnebia, poškodenie životného prostredia a ekosystémov má potenciál spôsobiť oveľa viac úmrtí. „Jedným z najväčších problémov je, že sa nemôžete izolovať od podnebia. To nie je možnosť. Nemôžeme ustúpiť a čakať na zmenu podnebia, situácia sa len zhorší,” povedal pre Talking Business Asia: The Climate Change Challenge.

Vlády, ktoré nalievajú bilióny dolárov na stimulačné plány na záchranu svojich chorých ekonomík, sa ale zaoberajú hlavne stratou pracovných miest a hospodárskymi škodami spôsobenými blokádami. Veľmi málo z tejto hotovosti smeruje na zníženie uhlíkových emisií, hoci tie sa za posledný rok znížili, pretože ľudia toľko necestujú. Carney, ktorého úlohou je presvedčiť tvorcov politík, vedúcich pracovníkov, bankárov a investorov, aby sa zamerali na životné prostredie, uviedol: „Rozsah investícií do energie, udržateľnej energie a udržateľnej infraštruktúry sa musí zdvojnásobiť.”

Carney uviedol, že keď sa USA vráti na svetovú scénu v boji proti zmene podnebia, nastane nový impulz v tejto otázke, najmä keď minulý rok sa Čína, najväčší znečisťovateľ na svete, usilovala do roka 2060 dosiahnuť uhlíkovú neutrálnosť. USA majú podľa neho „najväčší a najsofistikovanejší finančný sektor” spolu s „technickými a technologickými odbornými znalosťami”, ktoré umožňujú dosiahnuť nulové čisté emisie. Súčasťou jeho úlohy v OSN je využívať finančný sektor. Je to podľa neho „sila peňazí”, ktorá bude v konečnom dôsledku hrať najväčšiu úlohu v boji proti zmene podnebia.

Zdroj:

BBC, 2021. Mark Carney: Climate crisis deaths ‘will be worse than Covid’. [cit. 2021-02-06]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-55944570

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments