17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta NFT: 5 najčastejších otázok

NFT: 5 najčastejších otázok

Odpovedali sme na päť základných otázok ohľadom NFT.

  • Čo je to NFT? Je to kryptomena?

Non-fungible tokens sú jedinečné a ľahko overiteľné digitálne aktíva, ktoré môžu predstavovať položky, ako sú súbory GIF, obrázky, videá, hudobné albumy a ďalšie. Všetko, čo existuje online, je možné teoreticky kúpiť ako NFT.

„NFT je typ kryptografického tokenu,” vysvetľuje autor internetového portálu Emerging Tech Brew, Ryan Duffy. 

Zásadný rozdiel je v tom, že NFT sú jedinečné a nezameniteľné, zatiaľ čo klasické kryptomeny ako BTC alebo ETH môžeme zameniť. 

  • Prečo vlastniť NFT? Môžem na tom zarobiť?

Jedným z dôvodov, prečo si kúpiť NFT, je jeho emocionálna hodnota, ktorá sa až tak nelíši od fyzických objektov.

Nikto si nekupuje lesk na pery, pretože ho potrebuje. Kupuje si ho, pretože to tak cíti. To isté môže platiť pre súbor GIF, obrázok, video alebo iné digitálne dielo.

Ďalším dôvodom pre kúpu môže byť ten, že sa domnievate, že je to cenné a jeho hodnota sa môže v budúcnosti iba zvýšiť. A áno, na NFT môžete zarobiť aj tým, že ho kúpite a predáte ďalej.

  • Ako si NFT môžem kúpiť?

Postup sa líši podľa toho, akú platformu používate. V súčasnosti existuje veľa platforiem.

Napríklad na Top Shot sa zaregistrujete a pripojíte sa k čakaciemu zoznamu.

Zatiaľ čo Top Shot akceptuje USD aj kryptomeny, niektoré platformy prijímajú iba kryptomeny, napríklad OpenSea.

  • Ako viete, že váš NFT je autentický?

Vlastníctvo NFT je zaznamenané na blockchaine a tento vstup funguje ako digitálny odtlačok, ktorý nie je možné obísť.

NFT znamená nezastupiteľný token – digitálny token, ktorý je typom kryptomeny, podobne ako Bitcoin alebo Ethereum. Na rozdiel od štandardnej mince v bitcoinovom blockchaine je NFT jedinečný a nemožno ho vymeniť za podobný (je teda nezmeniteľný).

  • Sú NFT nové?

Sú novodobo populárne, ale nie nové. Andrew Steinwold stopuje ich pôvod až k farebným minciam podporovaným blockchainom v roku 2012, ale do hlavného prúdu sa dostali až v roku 2017, keď vznikla hra CryptoKitties, kde ste si mohli zakúpiť virtuálne mačky.

Ako naznačujú trendy vo vyhľadávaní Google, v poslednej dobe explodoval záujem o NFT. 

Tvorcovia CryptoKitties založili platformu Top Shot, ktorá umožňuje fanúšikom nakupovať, predávať a obchodovať s najdôležitejšími predmetmi NBA v NFT.

Aukčná spoločnosť Christie’s teraz draží digitálne umelecké diela v NFT.

Zdroj:

MORNINGBREW, 2021. NFTs: Frequently Asked Questions [online]. [cit. 2021-02-25]. Dostupné na: https://www.morningbrew.com/daily/stories/2021/02/24/nft-frequently-asked-questions

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments