-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Ekonomika Newyorský návrh zákona navrhuje zakázať ťažbu kryptomien na 3 roky pre obavy...

Newyorský návrh zákona navrhuje zakázať ťažbu kryptomien na 3 roky pre obavy z uhlíka

Pokiaľ v štátnom senáte prejde posledný návrh zákona zameraný na životné prostredie, môže v New Yorku dôjsť k nútenej trojročnej odmlke v ťažbe kryptomien. 

Newyorský návrh zákona č. 6486 predložil senátor demokratov, Kevin S. Parker, predseda Výboru pre energetiku a telekomunikácie. Tento návrh spolufinancuje senátorka demokratov, Rachel May, predsedníčka výboru legislatívnej komisie pre vidiecke zdroje.

Návrh zákona ešte nemá rozsiahlu podporu od ďalších senátorov, demokrati ale kontrolujú dolnú komoru a senát.

Cieľom tohto návrhu zákona je „ustanoviť moratórium na činnosť centier na ťažbu kryptomeny”. Cieľom je predovšetkým spomaliť environmentálne dopady ťažby kryptomeny podporovanej fosílnymi palivami.

Jeho cieľom je tiež presadiť prísnejšie predpisy pre ťažobné strediská, napr. požiadavku podrobiť sa kontrole vplyvu na životné prostredie. Tá by zabránila ťažbe kryptomeny, ak by zariadenie nebolo v súlade s newyorskými cieľmi v oblasti zmeny podnebia.

Návrh zákona bol postúpený Výboru pre ochranu životného prostredia 3. mája. V ňom sa uvádza, že koná v súlade s newyorským „zákonom o vedení v oblasti podnebia a ochrane spoločenstva”, v ktorom je stanovené:

„Jedna transakcia kryptomeny spotrebuje rovnaké množstvo energie, ktoré priemerná americká domácnosť spotrebuje za jeden mesiac, s odhadovanou úrovňou globálnej spotreby energie ekvivalentnej s úrovňou Švédska.”

„Je opodstatnené domnievať sa, že súvisiace emisie skleníkových plynov nenapraviteľne poškodia dodržiavanie zákona o vedení v oblasti podnebia a ochrane spoločenstva v rozpore so štátnym právom,” dodáva návrh zákona.

Zákon o vodcovstve a ochrane podnebia bol prijatý v roku 2019. Stanovil ciele ako napr. 70 % obnoviteľnej energie do roku 2030, 100 % elektriny s nulovými emisiami do roku 2040 a 22 miliónov ton zníženia uhlíka prostredníctvom energetickej efektívnosti a elektrifikácie.

Ťažba kryptomien je už v New Yorku horúcou témou. Tou je aj navrhované rozšírenie plynových bitcoinových závodov Greenbridge pri jazere Seneca. 

Závod má údajne plány na napájanie až 27 000 počítačov. Tie budú ťažiť Bitcoin 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Po celom svete existujú kroky smerujúce k regulácii ťažby kryptomien na základe uhlíkových cieľov, najmä v Číne, ktorá predstavuje odhadom 65 % svetovej hashovej sily na svete.

Dňa 27. apríla Peking poslal „núdzové oznámenie” za účelom vykonania kontroly v dátových centrách zapojených do ťažby kryptomien.

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. New York bill proposes to ban crypto mining for 3 years over carbon concerns. [online]. [cit. 2021-05-05]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/new-york-bill-proposes-to-ban-crypto-mining-for-3-years-over-carbon-concerns

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments