24.6 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Technológie NASA vykonáva simulačné cvičenie dopadu asteroidu

NASA vykonáva simulačné cvičenie dopadu asteroidu

Začiatkom tohto týždňa začala vesmírna agentúra päťdňové simulačné cvičenie. To má za cieľ simulovať hypotetický dopad asteroidu na Zem – scenár, ktorý je v tomto okamihu údajne veľmi nepravdepodobný. 

Cvičenie, ktoré vedie Centrum pre objektové štúdie blízko Zeme, je zamerané na testovanie toho, ako by odborníci a agentúry z celého sveta reagovali na potenciálnu situáciu dopadu asteroidov.

„Zakaždým, keď sa zúčastníme cvičenia tohto druhu, dozvieme sa viac o tom, kto sú kľúčoví hráči katastrofy a kto, kedy, a aké informácie potrebuje vedieť,” uviedol Lindley Johnson, dôstojník planetárnej obrany NASA. 

„Tieto cvičenia v konečnom dôsledku pomáhajú komunite planetárnych obranných zariadení komunikovať medzi sebou navzájom a takisto s našimi vládami. Je to z dôvodu uistenia sa o koordinácii, ak by sa v budúcnosti identifikovala potenciálna hrozba takéhoto charakteru,” doplnil.

Cvičenie sa uskutočnilo počas 7. konferencie planéty IAA OSN v spolupráci s NASA a Európskou vesmírnou agentúrou. 

Účastníci „objavili” potenciálne nebezpečný objekt v blízkosti Zeme 19. apríla. Bolo to zhruba šesť mesiacov pred jeho odhadovaným dopadom. 

Počas nasledujúcich dní poskytovali vedúci cvičení aktualizované informácie o fiktívnom scenári. Zároveň poverili odborníkov, aby ponúkli možné odpovede.

„Cvičenia na hypotetické dopady asteroidov nám dávajú príležitosť premýšľať o tom, ako by sme reagovali v prípade, že by sa zistilo, že veľký asteroid má významnú šancu zasiahnuť našu planétu,” uviedol riaditeľ CNEOS, Dr. Paul Chodas.

„Podrobnosti scenára – napr. pravdepodobnosť dopadu asteroidu, kde a kedy môže dôjsť k dopadu – sa účastníkom v priebehu konferenčných dní poskytnú v sérii krokov stimulujúcich vývin skutočnej situácie,” dodal.

NASA sa teraz pripravuje na svoju misiu Double Asteroid Redirection Test (DART). Tá je údajne prvým testom technológie vychyľovania asteroidov. 

Agentúra plánuje spustiť DART koncom tohto roka na rakete SpaceX Falcon 9 smerujúcej do binárneho asteroidového systému Dimorphos.

Cieľom je, aby kozmická loď narazila do jedného z asteroidov a zmenila svoju obežnú rýchlosť.

„Údaje vrátené po dopade na Dimorphos pomôžu vedcom lepšie pochopiť spôsob, ako by sme mohli zmierniť potenciálne nebezpečenstvo v budúcnosti,” uviedla pre Independent Andrea Riley, výkonná riaditeľka programu DART v ústredí Nasa. 

„Hoci dopad asteroidu nepredstavuje pre Zem nijakú hrozbu, je perfektné prostredie na to, aby sme mohli vykonať tento test technológie skôr, ako to bude skutočne potrebné.”

Zdroj:

COMPLEX, 2021. NASA Conducts Simulation Exercise to See How an Asteroid Impact Would Play Out. [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/nasa-simulating-asteroid-impact-test

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments