23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Kryptomeny UniSwap V3 bude zverejnený na sieti Ethereum Mainnet

UniSwap V3 bude zverejnený na sieti Ethereum Mainnet

Tretia iterácia Uniswap, ktorá bola pôvodne predstavená v marci, si kladie za cieľ zabezpečiť kapitálovo efektívnejšiu výmenu na reťazci prostredníctvom svojej najnovšej vlastnosti koncentrovanej likvidity.

V Uniswap V2 boli poskytovatelia likvidity (LP) obmedzení v tom, že museli upravovať cenu svojich aktív v rámci stanovenej cenovej krivky. 

Títo poskytovatelia môžu vytvárať svoje vlastné prispôsobené cenové rozpätia. To poskytuje oveľa väčšiu flexibilitu pri nastavovaní cenovej krivky.

V3 prináša aj ďalšiu dôležitú vlastnosť: viacstupňové poplatky. Predtým spoločnosť Uniswap umožnila poskytovateľom 0,3 % za transakciu – 0,25 %, keď sa účtoval poplatok za protokol vo výške 0,05 %.

Teraz sú poskytovatelia schopní vytvárať skupiny na troch úrovniach poplatkov, a to 0,05 %, 0,30 % a 1 %. V protokole sa uvádza, že v závislosti od riadenia možno pridať ďalšie úrovne poplatkov.

Viacstupňové poplatky

Viacúrovňové transakčné poplatky budú účinne odrážať vnímané riziko obchodu. Týmto sa dosiahne to, že rôzne typy aktív sa zoskupia do konkrétnych úrovní poplatkov na základe rizika/výnosu pre swapperov aj pre poskytovateľov likvidity.

„Očakávame, že aktíva s nízkou volatilitou pravdepodobne vytvoria najvýznamnejší sieťový efekt na najnižšej úrovni poplatkov, pretože cenové riziko za držanie týchto aktív je veľmi nízke. Aktíva s najvyššou volatilitou budú prirodzene gravitovať k vyššiemu poplatku – keďže poskytovatelia likvidity budú motivovaní kompenzovať nákladové riziko spojené s držaním týchto aktív po celú dobu ich pozície.”

Tím Uniswap tiež uviedol, že jeho najnovšia verzia sa spustí neskôr na protokole Optimistic Rollup vrstvy 2. Ten zníži transakčné náklady.

Uniswap udržiava týždenný objem DEX 10 miliárd USD 

Uprostred nedávneho rozmachu DeFi zaznamenal Uniswap popularitu svojej platformy. Iba dva týždne pred tým stanovil protokol rekordný týždenný objem transakcií, 10 miliárd USD.

Podľa spoločnosti Dune Analytics má Uniswap v súčasnosti týždenný objem 10,07 miliárd USD a predstavuje 56,4 % z celkového trhového podielu DEX.

Cenové pôsobenie spoločnosti UNI prekvapivo zostalo v porovnaní s ostatnými obdobné. 

Od včerajšieho spustenia V3 klesol protokol o 3 % na 42 USD. V rovnakom časovom rámci stúpajú ďalšie populárne protokoly DeFi, ako napríklad Sushiswap a Curve, o 14 % a 7 %. 

Je určite možné, že s oznámením uvedenia modelu V3 na trh mal už Uniswap začiatkom tohto roka pozitívny katalyzátor.

Podľa DeFiPulse dosahuje TVL Uniswapu 7,16 miliárd USD. Posledné vylepšenia protokolu nepochybne prilákajú širšiu užívateľskú základňu a podnietia ďalší rast.

Zdroj:

BITCOINIST, 2021. UniSwap V3 Goes Live on Ethereum Mainnet: Is UNI Due for a Surge? [online]. [cit. 2021-05-07]. Dostupné na: https://bitcoinist.com/uniswap-v3-goes-live-on-ethereum-mainnet-is-uni-due-for-a-surge/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments