21.5 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Správy zo sveta Nemecká centrálna banka úspešne otestovala potenciálnu alternatívu CBDC

Nemecká centrálna banka úspešne otestovala potenciálnu alternatívu CBDC

Nemecká centrálna banka – Deutsche Bundesbank – úspešne otestovala zúčtovacie rozhranie pre elektronické cenné papiere pomocou technológie DLT (the distributed ledger technology).

Vyhlásenie banky naznačuje, že test bol vykonaný v spolupráci so skupinou Deutsche Börse a nemeckou finančnou agentúrou.

Test podľa banky ukazuje, že je možné prepojiť tradičnú finančnú infraštruktúru s technológiou blockchain bez nasadenia digitálnej meny centrálnej banky (CDBC).

V rámci testovacieho kurzu vydala finančná agentúra federálnej vlády desaťročný federálny dlhopis prostredníctvom spúšťacieho systému DLT. 

Agentúra ďalej tvrdí, že testovala aj obchodovanie s cennými papiermi na primárnom a sekundárnom trhu.

Testovanie prilákalo účastníkov z Citibank, Barclays, Goldman Sachs, Commerzbank, DZ Bank a Société Générale.

Bundesbank dodáva, že systém závisí od dvoch softvérových modulov, ktoré prepájajú jeho interný systém a technológiu DLT. 

Na rozdiel od nastavenia systému založeného na tokenoch vytvorila Bundesbank rozhranie, ktoré iniciuje spúšťač vyrovnania transakcie.

Člen výkonnej rady Bundesbank zodpovedný za Generálne riaditeľstvo pre platby a systémy vyrovnania, Burkhard Balz, uviedol:

„Po úspešnom testovaní by Eurosystém mal byť schopný implementovať takéto riešenie v relatívne krátkom čase – aspoň v oveľa kratšom čase, ako by to trvalo napríklad pri vydávaní digitálnej meny centrálnej banky.”

Krok Nemecka prichádza, keď väčšina krajín pokračuje v skúmaní myšlienky CBDC a ich životaschopnosti vo finančnom systéme.

Nemecká banka dodáva, že nové riešenie by mohlo byť ľahko replikovateľné a škálovateľné v krátkom období, na rozdiel od času potrebného na vydanie CBDC (central bank digital currency).

Je zaujímavé, že Bundesbank na rozdiel od ostatných partnerov z EÚ nepodporuje myšlienku zavedenia digitálneho eura. 

Okrem toho banka tvrdí, že digitálne euro by destabilizovalo bankový systém a penalizovalo sporiteľov.

Európska centrálna banka aj naďalej aktívne skúma myšlienku digitálneho eura a dokonca sa pokúsila presvedčiť Nemeckú centrálnu banku o výhodách digitálneho eura.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Germany’s central bank successfully tested a potential CBDC alternative. [online]. [cit. 2021-03-26]. Dostupné na: https://finbold.com/germanys-central-bank-successfully-tested-a-potential-cbdc-alternative/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments