23.3 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Nečakaný nárast ceny ropy, problémy s transportom

Nečakaný nárast ceny ropy, problémy s transportom

V tomto týždni zaznamenali ceny ropy prudký šok. Po utorkovom páde nastal prudký nárast cien v stredu ráno, čo určite prekvapilo mnohých obchodníkov a priaznivcov čierneho zlata. Určite si aj mnohí z vás kladú otázku: Čo prispelo k tak prudkému a najmä neočakávanému nárastu?

Dôvodom sú problémy s transportom v oblasti Suezského prieplavu.

Včera sa o 7.53 h SEČ barel (159 litrov) americkej ropy WTI s májovým kontraktom predával za cenu 58,42 USD/barel (49,16 eura). To bolo o 66 centov, teda o 1,14 % viac ako v utorok, keď bolo obchodovanie na newyorskej komoditnej burze na konci.

Ropa WTI v utorok prišla o 3,80 USD teda o 6,2 % a uzavrela hodnotu 57,76 USD/barel. Potom sa situácia prudko obrátila. Májový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa v stredu o 7.52 h SEČ obchodoval s plusom 83 centov, čo predstavuje 1,37 %. Dokopy to teda bolo 61,62 USD/barel.

V utorok kleslo čierne zlato na na cene o približne 6 %. Tá zaznamenala najnižšiu úroveň od začiatku februára. Hlavný dôvod predstavovali najmä obavy týkajúce sa dopytu. Celej tejto situácii ešte viac nahralo do karát rýchle šírenie nového koronavírusu predovšetkým v Európe a prijímanie nových protiepidemických opatrení.

No v stredu sa vyskytli problémy na strane dopytu. Ide konkrétne o blokovanie cesty v Suezskom prieplave istou kontajnerovou loďou. Tá sa v noci z utorka na stredu dostala na plytčinu v Suezskom prieplave, čo bolo hlavným dôvodom nečakaného nárastu ropy. Ako je už všeobecne známe, Suezský prieplav je významnou obchodnou cestou medzi Áziou a Európou. Cez tento kanál takisto smeruje veľké množstvo transportu energií z Blízkeho východu do Európy a USA.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy sa v stredu ráno zvýšili. [online]. [cit. 2021-03-08]. Dostupné na: https://www.aktuality.sk/clanok/871599/ceny-ropy-strmo-vzrastli-brent-prekonala-hranicu-70-usd-za-barel/

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments