17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Komodity Nečakaný nárast ceny čierneho zlata

Nečakaný nárast ceny čierneho zlata

Začiatok nového týždňa priniesol so sebou aj zaujímavé zmeny. Pozitívne správy zasiahli investorov včera po raste ceny ropy. Čo ale prinieslo taký nečakaný zvrat?

Za podporením cien stojí najmä oslabenie dolára. Na druhej strane prevládajú obavy z negatívneho vplyvu rýchleho šírenia sa nového koronavírusu v Indii a v ďalších krajinách. To má negatívny dopad na dopyt po rope a jej zdražovanie.

Včera sa barel (159 litrov) americkej ropy WTI s májovým kontraktom o 20.13 h SELČ predával na hodnote 63,45 USD (52,72 eura). Pokiaľ to chceme porovnať, bolo to o 32 centov alebo 0,51 % viac ako v piatok 16. 4., keď sa ropa obchodovala na newyorskej komoditnej burze.

Úspech zaznamenala aj ropná zmes Brent

Júnový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent o 20.13 h SELČ zaznamenal zisk 37 centov alebo 0,55 % po 67,14 USD/barel.

Oba referenčné druhy ropy teda pokračujú smerom nahor. WTI si minulý týždeň pripísala 6,4 % a Brent 6 %.

V pondelok podporilo ceny čierneho zlata aj oslabenie dolára. Ten v porovnaní s hlavnými menami klesol na 6-týždňové minimum.

Ceny ropy stúpajú aj dnes ráno. Hoci dolár klesá a dopyt po rope naopak stúpa, stále je tu možné riziko zmrazenia cien ropy už spomínanými obavami z koronavírusu pretrvávajúcimi predovšetkým v Ázii.

Záver:

Dolár, ktorý sa aj naďalej oslabuje, podporuje podľa expertov dopyt po rope, pretože práve ropa je denominovaná v dolároch. Okrem iného je nárast ropy zapríčinený aj pokrokom v očkovaní. To zvyšuje nádeje na zrušenie protiepidemiologických obmedzení.

O tom, ako sa situácia na trhu bude ďalej vyvíjať, vás informujeme.

Zdroj:

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy v pondelok vzrástli. [online]. [cit. 2021-04-19]. Dostupné na:https://openiazoch.zoznam.sk/cl/211139/Ceny-ropy-v-pondelok-vzrastli

ZOZNAM.SK, 2021. Ceny ropy pokračujú v raste. [online]. [cit. 2021-04-20]. Dostupné na: https://openiazoch.zoznam.sk/cl/211140/Ceny-ropy-pokracuju-v-raste

Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments