17.4 C
Bratislava
piatok, 29 septembra, 2023
Home Správy zo sveta 6 spôsobov, ako zabrániť strate finančných prostriedkov pri investíciách do projektov DeFi...

6 spôsobov, ako zabrániť strate finančných prostriedkov pri investíciách do projektov DeFi v roku 2021

S rastom popularity priemyslu DeFi sú podvody čoraz nebezpečnejšie. 

S týmto vedomím sa pozrieme na niekoľko vecí, ktoré by ste mali zvážiť pred investovaním do akéhokoľvek projektu založeného na DeFi, bez ohľadu na to, či ide o Ethereum, Binance Smart Chain alebo akýkoľvek iný blockchain. Tu je 6 spôsobov, ako zabrániť strate peňazí.

Preskúmajte tím

Predtým, ako zvážite investovanie do projektu ako jedna z prvých vecí, ktoré musíte skontrolovať je kto za ním stojí. 

Ak uvidíte, že projekt má stránku „O nás”, hoci sú na stránke členovia hlavného tímu nespoľahliví alebo ak poskytli falošné profily LinkedIn, ktoré boli vytvorené pred niekoľkými týždňami bez predchádzajúcej histórie, malo by to byť zásadné červené znamenie. Vždy sa snažte zistiť čo najviac informácií o ľuďoch stojacich za projektom: Akú prácu predtým robili? Dá sa ich totožnosť overiť? Boli zapojení do predchádzajúcich projektov? 

V prostredí DeFi teraz rastie trend, v ktorom vývojári zostávajú v anonymite. V priemysle kryptomien sa vedie debata, či je to dobré alebo nie. Aj napriek tomu, že tím je anonymný, stále existuje veľa spôsobov ako vykonať dobrý prieskum.

Môžete sa napríklad pripojiť k ich komunitným kanálom na Telegrame a začať klásť otázky. Ak uvidíte, že začnú odpovedať pochybnými odpoveďami, ako napríklad „tieto informácie budú sprístupnené po predaji tokenov”, alebo začnú konať agresívne, držte sa ďalej. Iste, mohli by ste prísť o potenciálne zisky, ale v 9 z 10 prípadov iba podstúpite zbytočné riziko, ktoré vám nestojí za váš čas ani za vašu investíciu.

Poradcovia a známe fondy – menšie riziko

Ďalšou vecou, ​​ktorú je potrebné vziať do úvahy, je zoznam poradcov a investorov v prvých kolách. Projekty so známymi poradcami sú vo všeobecnosti oveľa spoľahlivejšie. To isté platí pre ich investorov.

Ak projekt nezverejní svoj zoznam prvých investorov a neposkytne žiadne informácie o svojich poradcoch, môže to byť varovný signál. To by spolu s úplne anonymným tímom malo určite biť na poplach.

Pamätajte, že môže dôjsť k napadnutiu každého protokolu DeFi. Ak však má vážnu podporu spoľahlivých investorov a známeho tímu, šanca na vrátenie peňazí používateľom alebo podniknutie ďalších iniciatív na kompenzáciu ich strát je podstatne vyššia.

Preskúmajte produkt

Investícia do projektov DeFi by mala byť odôvodnená rovnakými zásluhami ako v prípade akejkoľvek inej investície. Musíte sa pozrieť na produkt a zistiť, či vidíte cestu, po ktorej tento produkt skutočne kráča.

Mali by ste sa tiež pozrieť na celkové materiály, ktoré tím doteraz poskytol. Ak uvidíte iba základnú webovú stránku kódovanú vo WordPress za pár hodín s 1-stránkovou informačnou knihou a bez jasného plánu, choďte preč.

Ktokoľvek, kto žiada o vážnu investíciu, by mal prekonať ťažkosti s prípravou profesionálnych palubných materiálov s jasným vysvetlením výhod produktu, výziev trhu a spôsobu, akým sa s nimi plánuje vysporiadať.

Je smart contract verejný?

Každý projekt založený na DeFi má smart contract. Mali by ste zistiť, či ho tím zverejnil. To vám (alebo odborníkom) umožňuje overiť jeho autenticitu a tiež preskúmať potenciálne medzery. 

Je potrebné poukázať aj na to, že tím nezverejní svoj smart contract z dôvodu rozvážnosti, keď by ho niekto iný mohol zobrať a rýchlejšie speňažiť.

Všeobecným pravidlom pre vás by však malo byť investovať iba do projektov so súkromnými smart contracts, pokiaľ je tím za nimi plne overený, renomovaný a spoľahlivý s preukázateľnými výsledkami. Ak vidíte, že tím je úplne anonymný, jeho produkt je pochybný a jeho smart contract nie je verejný, zachovajte si odstup.

Pozrite sa na audit smart contract 

To je absolútne nevyhnutné. Nikdy neinvestujte do projektov, ktorých smart contracts neprešli auditom. Toto má opäť svoje nuansy.

Ak ste technicky zdatní, rozumiete jazyku Solidity a ďalším programovacím jazykom používaným na kódovanie smart contracts a ste schopní ich sami preskúmať, nemalo by vás to znepokojovať.

Ak to však sami neviete skontrolovať, rovnako ako väčšina z nás, musíte dôverovať práci odborníkov s osvedčenými záznamami v odbore, okrem iného, ​​audítorom a audítorským spoločnostiam.

Ak spoľahlivý audítorský subjekt zistí, že kód neobsahuje medzery, môžete svoju investíciu do tohto projektu bezpečne vložiť.

Distribúcia tokenov a počiatočný trhový limit

Pred investovaním do rodiaceho sa projektu DeFi nezabudnite skontrolovať, ako sú distribuované tokeny.

Netreba dodávať, že ak graf distribúcie tokenov nie je verejný, svoju investíciu by ste mali pravdepodobne zvážiť. 

Nezabudnite tiež skontrolovať obdobia nároku. Ak nie sú žiadne a všetky tokeny sú odomknuté počas procesu generovania, mali by ste pravdepodobne zvážiť možnosť podvodu, pretože nič nebráni tímu v tom, aby vyhodili svoje mince na trh.

To je dôvod, prečo majú renomované projekty rôzne časové rozvrhy, v ktorých má tím, rovnako ako investori možnosť predaja postupne a nie naraz.

Z hľadiska počiatočného trhového stropu majú projekty s menším počiatočným trhovým ocenením väčšie šance na dosiahnutie vyšších výnosov. Čím väčšia je trhová kapitalizácia, tým menší je samozrejme jeho potenciál neprimeraných výnosov. 

V roku 2021 možno považovať projekt s počiatočnou kapitalizáciou trhu pod 50 miliónov USD za primeraný.

Záver

Pri investovaní do projektov založených na DeFi by ste si mali dať pozor na niekoľko vecí. Je potrebné pamätať na to, že všetky vyššie uvedené skutočnosti by sa mali kontrolovať spoločne.

Pokiaľ ste vykonali celý prieskum a zistili ste, že môžete spoľahlivo vložiť svoje investície do uvedeného projektu s minimálnymi rizikami pre niektoré z vyššie uvedených podvodov, choďte do toho.

Ak ste však postrehli niektorý z vyššie uvedených signálov, mali by ste so svojou investíciou postupovať opatrne.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021. 6 Ways to Avoid Losing Your Funds to DeFi Scams in 2021. [online]. [cit. 2021-04-18]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/6-ways-to-avoid-losing-your-funds-to-defi-scams-in-2021/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments