NatWest vyčlenila 3,2 miliardy libier na krytie zlých pôžičiek

0
131

Skupina NatWest sa vlani prepadla do straty po vyčlenení miliárd libier na krytie pôžičiek, ktoré by mohli počas pandémie upadnúť. 

Pôvodne Royal Bank of Scotland a spoločnosť, ktorú stále vlastní 62% daňových poplatníkov, zaznamenala stratu pred zdanením vo výške 351 mil. GBP a na zlé úvery vyčlenila 3,2 mld. GBP.

Banka však bude pokračovať vo vyplácaní dividend akcionárom. Samostatne oznámila, že ukončí svoju činnosť pobočky Ulster Bank v Írskej republike.

Ulster Bank je podľa niektorých opatrení treťou najväčšou bankou v Írskej republike, napriek tomu sa jej ťažko darilo dosahovať zisk. „Po rozsiahlom preskúmaní a napriek dosiahnutému pokroku je zrejmé, že Ulster Bank nebude schopná generovať udržateľné dlhodobé výnosy pre našich akcionárov,“ uviedla výkonná riaditeľka NatWest, Alison Rose.

Allied Irish Banks kúpi časť svojich komerčných pôžičiek a zamestná zamestnancov. Permanent TBS rokuje so spoločnosťou Natwest o ďalších častiach podnikania.

Írsky minister financií, Paschal Donohoe, uviedol: „Po 160 rokoch služby írskej verejnosti je dnes smutný deň. Myslíme aj na zamestnancov banky Ulster Bank, ktorí sa dozvedia o jej zatvorení tu, v Írsku.“

Bank of England oznámila ďalším bankám, aby počas pandémie zastavili výplaty akcionárom. V decembri však regulačné orgány uviedli, že banky by mohli platby obnoviť.

BBC, 2021. NatWest sets aside £3.2bn to cover bad loans. [cit. 2021-02-23].[online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56123129

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here