23 C
Bratislava
štvrtok, 8 júna, 2023
Home Správy zo sveta Byť prijímateľom pravidiel je príliš veľká cena za „rovnocennosť"

Byť prijímateľom pravidiel je príliš veľká cena za „rovnocennosť”

Keď sa zhorší situácia vo financiách, musí vláda často zakročiť. Ak sa peniaze voličov použijú na vytvorenie systému, ich zástupcovia právom očakávajú, že budú zodpovední. 

Andrew Bailey, ktorý je ako guvernér Bank of England zodpovedný za stabilitu systému, začiatkom tohto roku parlamentu povedal, že byť „prijímateľom pravidiel” by pre Britániu bola príliš vysoká cena.

EÚ je cenným trhom pre britský priemysel finančných služieb, ktorý predstavuje asi tretinu jej vývozu. Byť viazaný existujúcimi pravidlami EÚ by nebolo veľkou záťažou. 

Tieto pravidlá sa ale pravdepodobne sprísnia. Európski politici majú tendenciu byť väčšími protekcionistami ako britskí. Okrem toho podozrievajú britskú reguláciu z toho, že prispela k finančnej kríze a kolapsu eurozóny. Britskí politici by tiež mohli vypracovať pravidlá určené na podporu ich vlastných finančných centier podkopávaním Londýna.

Pokiaľ je Británia dominantná, napr. v oblasti derivátov a devíz či v nových oblastiach, ako sú uhlíkové kredity, v ktorých má dobrú šancu podniknúť, mala by sa usilovať o vytvorenie pravidiel spolu s veľkými trhmi. Tými sú napr. Amerika a Japonsko a potenciálne aj krajiny ako Austrália a Švajčiarsko.

Aj keď cena za rovnocennosť bude pravdepodobne vysoká, faktom zostáva, že podiel EÚ na svetovom trhu sa zmenšuje. Rovnocennosť je možné stiahnuť 30-dennou výpovednou lehotou, ako to zistilo Švajčiarsko v roku 2014, keď vypadlo s EÚ a akcie boli náhle zakázané na burzách EÚ. 

EÚ má malé ťažkosti s používaním pravidiel ako nedávny obchod s vakcínami.

Británia by urobila lepšie, keby zostala na európskom trhu finančných služieb a udržala si svoju moc nad pravidlami, ktoré ju riadia.

Zdroj:

THE ECONOMIST, 2021. Access to the EU financial-services market is not worth the price. [cit. 2021-02-23]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/leaders/2021/02/06/access-to-the-eu-financial-services-market-is-not-worth-the-price?itm_source=parsely-api

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments