13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta NASA: Zem je v bezpečí pred asteroidom Apophis na nasledujúcich 100 rokov

NASA: Zem je v bezpečí pred asteroidom Apophis na nasledujúcich 100 rokov

Astronómovia označili asteroid 99942 Apophis za jeden z nebezpečných asteroidov, ktorý mal po jeho objave a výpočtoch v roku 2004 zasiahnuť Zem.

Nové pozorovania NASA ukazujú, že naša planéta je v bezpečí pred vesmírnou horninou na nasledujúcich 100 rokov.

Vedci si mysleli, že v roku 2068 stále existuje možnosť vplyvu tohto asteroidu na Zem. Bolo to dovtedy, dokým NASA v piatok neoznámila, že k tomu s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde.

Na základe nových radarových pozorovaní a analýzy obežnej dráhy objektu ear-earth (NEO) dospela Americká vesmírna agentúra k záveru, že v roku 2068 nehrozí riziko zrútenia Apophisu na našu planétu.

„Dopad asteroidu Apophis v roku 2068 už nie je v oblasti možností. Naše výpočty neukazujú žiadne riziko dopadu minimálne na ďalších 100 rokov,” uviedol Davide Farnocchia z Centra NASA pre štúdie objektov na Zemi (CNEOS). 

„S podporou nedávnych optických pozorovaní a ďalších radarových pozorovaní sa neistota na obežnej dráhe Apophisu zmenšila zo stoviek kilometrov na niekoľko málo kilometrov,” dodal. 

Toto výrazne vylepšené poznanie jeho polohy v roku 2029 poskytuje väčšiu istotu jeho budúceho pohybu. To znamená, že teraz môžeme Apophis vylúčiť zo zoznamu rizík.

Asteroid Apophis preletel okolo Zeme 5. marca vo vzdialenosti 10 miliónov míľ. To umožnilo astronómom urobiť lepšie pozorovania. 

Na presné sledovanie pohybu asteroidu použili rádiovú anténu s dĺžkou 230 stôp v kalifornskom komplexe Goldstone Deep Space Communications Complex v Deep Space Network. Takisto použili 330-metrový ďalekohľad Green Bank v Západnej Virgínii na umožnenie snímania objektu.

Údaje z pozorovaní umožnili astronómom dospieť k záveru, že asteroid nebude predstavovať žiadnu hrozbu počas nasledujúcich 100 rokov.

Apophis preletí okolo Zeme opäť 13. apríla 2029. Dostane sa dostatočne blízko k našej planéte, aby bol viditeľný pre pozorovateľov na východnej pologuli bez pomoci ďalekohľadov.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. Earth safe from Apophis asteroid for the next 100 years: NASA. [online]. [cit. 2021-03-29]. Dostupné na: https://finbold.com/earth-safe-from-apophis-asteroid-for-the-next-100-years-nasa/

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments