27.2 C
Bratislava
utorok, 26 septembra, 2023
Home Ekonomika Blokáda Suezského prieplavu v číslach

Blokáda Suezského prieplavu v číslach

V pondelok miestne úrady oznámili, že obrovská nákladná loď Ever Given, ktorá uviazla v Suezskom prieplave, bola čiastočne oslobodená od pobrežia.

Situácia bola pre globálny lodný priemysel zdrojom mnohých obáv a frustrácie.

„Aby sa zistilo, či došlo k technickým alebo ľudským chybám, bude potrebné vec prešetriť,” uvádza Úrad pre Suezský prieplav (SCA). 

Pozrime sa na kľúčové čísla, ktoré s touto operáciou súviseli:

Nákladná loď Ever Given je 400 metrov dlhá a váži 200 000 ton s maximálnou kapacitou 20 000 kontajnerov. V súčasnosti prepravuje 18 300 kontajnerov.

Loď prevádzkuje taiwanská dopravná spoločnosť Evergreen Marine a je jednou z najväčších kontajnerových lodí na svete.

V nedeľu zostalo 369 lodí uviaznutých a čakajúcich na prechod cez 193 km dlhý prieplav.

Na Twitteri došlo k viac ako 145 200 sociálnym interakciám pomocou hashtagu #SuezBLOCKED a najmenej 133 000 zdieľaní. 

Aké sú finančné straty?

Cez kanál prechádza každý deň asi 12% svetového obchodu, asi milión barelov ropy a zhruba 8% skvapalneného zemného plynu.

Predseda SCA Osama Rabie v sobotu informoval, že príjmy kanála dosiahli za každý deň blokády stratu 14 miliónov $ – 15 miliónov $. 

Pred pandémiou prispel obchod v Suezskom prieplave podľa agentúry Moody’s k 2 % HDP Egypta.

Ďalšie údaje ukázali, že uviaznutá loď každý deň zadržiavala náklad v hodnote približne 9,6 miliárd $. To predstavuje 400 miliónov $ a 3,3 milióna ton nákladu za hodinu, teda 6,7 milióna $ za minútu.

Ak sa pozrieme na širší obraz, nemecká poisťovacia spoločnosť Allianz v piatok spomenula analýzu, ktorá ukázala, že blokáda by mohla stáť globálny obchod medzi 6 až 10 miliardami $ týždenne a mohla by znížiť ročný rast obchodu o 0,2 až 0,4 percentuálneho bodu.

Prepravný maklér Braemar ACM pre Wall Street Journal uviedol, že náklady na prenájom niektorých plavidiel na prepravu nákladu z a do Ázie a na Blízky východ vyskočili o 47 % na 2,2 mil. USD.

Niektoré plavidlá boli presmerované, aby sa vyhli Suezskému prieplavu.  To im pripočíta zhruba osem dní k celkovej dĺžke cesty.

Nespočetné množstvo ovplyvnených firiem

Blokovanie Suezského prieplavu nemá vplyv iba na globálny lodný priemysel alebo egyptskú ekonomiku. Ovplyvnených je aj nespočetné množstvo firiem od domácich poskytovateľov prepravy po maloobchodníkov, supermarkety a výrobcov.

Skutočné škody a náklady sa dajú ťažko vyhodnotiť, kým sa loď úplne neuvoľní a neobnoví sa obchod.

Britské firmy v piatok uviedli, že stále čakajú na to, kedy sa zistí termín pravdepodobného príchodu tovaru.

Existovali obavy, že ak bude naďalej trvať blokovanie Suezského prieplavu, niektoré firmy budú musieť zaplatiť za objednanie väčšieho množstva tovaru a za jeho zaslanie leteckou dopravou, ktorá stojí najmenej trikrát viac.

Zdroj:

BBC, 2021. The cost of the Suez Canal blockage. [online]. [cit. 2021-03-29]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56559073

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments