Napriek obavám farmárov ponúka Spojené kráľovstvo Austrálii možnosť voľného obchodu

0
142

Spojené kráľovstvo ponúklo Austrálii obchodné podmienky, podľa ktorých by obe krajiny postupne zrušili dane z dovozu v priebehu 15 rokov.

Medzinárodná tajomníčka pre obchod, Liz Trussová, v piatok formálne predniesla ponuku Spojeného kráľovstva svojmu austrálskemu partnerovi.

Ak by bola prijatá, viedlo by to tiež k postupnému zrušeniu kvót, limitov, na voľný daňový obchod medzi týmito dvoma krajinami.

Národná únia poľnohospodárov (NFU) varovala, že uvoľnenie britsko-austrálskeho obchodu s mäsom povedie k tomu, že stovky britských chovateľov kráv a oviec skončia s podnikaním.

Ministri sa veľmi snažia uzavrieť čo najviac obchodných dohôd po brexite. Trussová chce, aby bola s Austráliou uzavretá v čase, keď bude Spojené kráľovstvo v júni organizovať samit vedúcich ekonomík G7.

V rokoch 2019 – 2020 bol obchod s tovarom a službami medzi Austráliou a Veľkou Britániou ohodnotený na 20,1 miliárd USD. Obe strany dúfajú, že túto sumu značne rozšíria.

V súčasnosti tvoria kovy, víno a stroje najväčší vývoz tovaru z Austrálie do Veľkej Británie. Hlavným austrálskym tovarom dovážaným do Veľkej Británie sú automobily, lieky a alkoholické nápoje.

Obchod s mäsom medzi týmito dvoma krajinami je malý. Len 0,15 % všetkého austrálskeho vývozu hovädzieho mäsa smeruje do Spojeného kráľovstva a 14 % dovozu ovčieho mäsa do Veľkej Británie pochádza z Austrálie.

Prezidentka NFU, Minette Batters, uviedla: „Zrušenie ciel na tieto výrobky by malo obrovský dopad na britské farmy, ktoré by neboli schopné z hľadiska rozsahu konkurovať obrovským austrálskym staniciam pre dobytok a ovce.“

Zdroj:

BBC, 2021. UK makes free-trade offer to Australia despite farmers‘ fears. [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/uk-politics-57198607

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here