25.6 C
Bratislava
utorok, 3 októbra, 2023
Home Ekonomika Napriek obavám farmárov ponúka Spojené kráľovstvo Austrálii možnosť voľného obchodu

Napriek obavám farmárov ponúka Spojené kráľovstvo Austrálii možnosť voľného obchodu

Spojené kráľovstvo ponúklo Austrálii obchodné podmienky, podľa ktorých by obe krajiny postupne zrušili dane z dovozu v priebehu 15 rokov.

Medzinárodná tajomníčka pre obchod, Liz Trussová, v piatok formálne predniesla ponuku Spojeného kráľovstva svojmu austrálskemu partnerovi.

Ak by bola prijatá, viedlo by to tiež k postupnému zrušeniu kvót, limitov, na voľný daňový obchod medzi týmito dvoma krajinami.

Národná únia poľnohospodárov (NFU) varovala, že uvoľnenie britsko-austrálskeho obchodu s mäsom povedie k tomu, že stovky britských chovateľov kráv a oviec skončia s podnikaním.

Ministri sa veľmi snažia uzavrieť čo najviac obchodných dohôd po brexite. Trussová chce, aby bola s Austráliou uzavretá v čase, keď bude Spojené kráľovstvo v júni organizovať samit vedúcich ekonomík G7.

V rokoch 2019 – 2020 bol obchod s tovarom a službami medzi Austráliou a Veľkou Britániou ohodnotený na 20,1 miliárd USD. Obe strany dúfajú, že túto sumu značne rozšíria.

V súčasnosti tvoria kovy, víno a stroje najväčší vývoz tovaru z Austrálie do Veľkej Británie. Hlavným austrálskym tovarom dovážaným do Veľkej Británie sú automobily, lieky a alkoholické nápoje.

Obchod s mäsom medzi týmito dvoma krajinami je malý. Len 0,15 % všetkého austrálskeho vývozu hovädzieho mäsa smeruje do Spojeného kráľovstva a 14 % dovozu ovčieho mäsa do Veľkej Británie pochádza z Austrálie.

Prezidentka NFU, Minette Batters, uviedla: „Zrušenie ciel na tieto výrobky by malo obrovský dopad na britské farmy, ktoré by neboli schopné z hľadiska rozsahu konkurovať obrovským austrálskym staniciam pre dobytok a ovce.”

Zdroj:

BBC, 2021. UK makes free-trade offer to Australia despite farmers’ fears. [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/uk-politics-57198607

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments