13.8 C
Bratislava
sobota, 30 septembra, 2023
Home Správy zo sveta Kanadská centrálna banka: Kryptomeny sú napriek inštitucionálnemu prijatiu veľmi riskantné

Kanadská centrálna banka: Kryptomeny sú napriek inštitucionálnemu prijatiu veľmi riskantné

Po významnom poklese krypto-trhu, kanadská centrálna banka uviedla, že digitálne aktíva ako Bitcoin (BTC) zostávajú aj napriek ich prijatiu inštitucionálnymi investormi vysoko rizikovým aktívom.

Kanadská centrálna banka vydala vo štvrtok výročnú správu svojho finančného systému, v ktorej načrtla najdôležitejšie finančné riziká a ekonomickú zraniteľnosť. 

V rámci preskúmania venovala centrálna banka osobitnú pozornosť kryptomenám s tým, že ich volatilita predstavuje pre kanadský finančný systém zraniteľnosť:

„Cenová nestálosť prameniaca zo špekulatívneho dopytu zostáva veľkou prekážkou širokého prijatia kryptomien ako platobného prostriedku. Napriek rozširujúcemu sa inštitucionálnemu záujmu o ne sa kryptomeny naďalej považujú za vysoko rizikové, pretože je ťažké určiť ich vnútornú hodnotu.”

Varovanie prichádza krátko po tom, čo krypto-trh zaznamenal jeden z najdivokejších krachov v histórii.

Volatilita nie je jediným predmetom obáv Kanadskej centrálnej banky.

Centrálna banka poukázala aj na riziká spojené so stablecoinmi. Ide o typ kryptomeny, ktorá je obvykle krytá aktívami, ako sú národné meny alebo tradičné finančné aktíva, aby sa zabránilo volatilite. 

Podľa banky by stablecoiny mohli byť vďaka svojej menšej volatilite vhodnejšie na použitie, ako platobný prostriedok a na uchovávanie hodnoty.

Kanadská centrálna banka uviedla, že kryptomeny ako Bitcoin sa za posledný rok stali čoraz populárnejšími, pričom kapitalizácia krypto-trhu vzrástla v máji 2021 nad 2 trilióny USD.

Úrad tiež poznamenal, že kryptomena sa stala prístupnejšou pre investorov v Kanade s príchodom uzavretých fondov, ako aj fondov obchodovaných na burze.

Kanada je jednou z prvých jurisdikcií na svete, ktorá schválila Bitcoin ETF. 

V apríli spustil kanadský správca investičných fondov 3iQ bitcoinový ETF v spolupráci s hlavným európskym správcom digitálnych aktív CoinShares. 

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. Bank of Canada: Crypto highly risky despite institutional adoption. [online]. [cit. 2021-05-22]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/bank-of-canada-crypto-highly-risky-despite-institutional-adoption

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments