Napätie medzi Francúzskom a Britániou: Britský premiér vyzval Paríž, aby vzal späť migrantov prekračujúcich Lamanšský prieliv

0
142

Napätie medzi Parížom a Londýnom stúpa po tom, čo pri pobreží Calais pri najväčšej tragédii svojho druhu v Lamanšskom prielive zahynulo 27 migrantov.

Francúzsky minister vnútra, Gerald Darmanin, zrušil v piatok návštevu svojej britskej kolegyne Priti Patel na stretnutí o migrácii naplánovanom na nedeľu.

Tento krok prichádza po tom, čo britský premiér, Boris Johnson, vo štvrtok listom zaslaným francúzskemu prezidentovi. Emmanuelovi Macronovi. vyzval Francúzsko, aby prijalo späť všetkých migrantov prichádzajúcich do Británie.

V liste sa ďalej navrhovali spoločné námorné, vzdušné a pozemné hliadky.

V správe pre Patel, ktorú videla agentúra AFP, Darmanin hovorí, že hoci je tento list „sklamaním“, jeho zverejnenie ešte viac zhoršilo situáciu a viedlo k zrušeniu návštevy.

Vládny hovorca Gabriel Attal odmietol Johnsonove návrhy ako „zjavne nie to, čo potrebujeme na vyriešenie tohto problému“. Dodal, že list vôbec nezodpovedá diskusiám, ktoré Johnson a Macron viedli v stredu.

V stredajšom telefonickom rozhovore Macron a Johnson sľúbili, že zintenzívnia spoluprácu, aby zabránili pašerákom organizovať nelegálne prekročenie Lamanšského prielivu.

Nemeckí a holandskí ministri, ako aj Európska komisia sa majú ešte v nedeľu zúčastniť na stretnutí v Calais.

Britský minister dopravy, Grant Shapps, v piatkovom rozhovore vyzval Paríž, aby prehodnotil svoje rozhodnutie odvolať pozvanie do Londýna.

„Žiadny národ to nedokáže vyriešiť sám. Dúfam, že Francúzi si to rozmyslia. Je to v našom záujme. Je to v ich záujme,“ povedal.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. French anger after UK PM calls on Paris to ‚take back‘ migrants crossing Channel. [online]. [cit. 2021-11-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/11/26/french-anger-after-uk-pm-calls-on-paris-to-take-back-migrants-attempting-channel-crossing

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here