-0.3 C
Bratislava
streda, 6 decembra, 2023
Home Správy zo sveta Členské krajiny UNESCO prijali prvú globálnu dohodu o etike umelej inteligencie

Členské krajiny UNESCO prijali prvú globálnu dohodu o etike umelej inteligencie

Umelá inteligencia (AI) podporuje rozhodovanie vlád, čo môže pomôcť v boji proti globálnym problémom ako sú klimatické zmeny a poskytnúť nám odporúčania.

Agentúra OSN UNESCO zároveň varuje, že táto technológia prináša rôzne výzvy. Nimi sú: rodová a etnická zaujatosť, ako aj ohrozenie súkromia.

Práve kvôli tomu prijalo vo štvrtok 193 členských krajín UNESCO prvú globálnu dohodu o etike umelej inteligencie.

Ide o prvý globálny etický rámec pre používanie umelej inteligencie,” povedala Audrey Azoulay, generálna riaditeľka UNESCO.

„Technológie umelej inteligencie môžu byť veľkým prínosom pre ľudstvo. Všetky krajiny z nich môžu mať úžitok, ale vyvolávajú aj zásadné etické obavy,” uvádza sa v 28-stranovom odporúčaní.

„Medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži uviedla, že je potrebné zabezpečiť transparentnosť a zrozumiteľnosť fungovania algoritmov a údajov, pretože môžu ovplyvniť ľudské práva a základné slobody, rodovú rovnosť a demokraciu,” uviedol orgán.

Od tisícročia sa AI postupne dostáva do našich životov: rozhoduje o tom, aké správy si prečítame na telefónoch, ktoré filmy nám odporúčajú na streamovacích službách alebo na aké trasy nás zavedie GPS.

Algoritmy ale predstavujú aj nebezpečenstvo, ako sú nespoľahlivé technológie AI používané na presadzovanie práva a masový dohľad.

V tomto zmysle je cieľom prijatej dohody usmerniť budovanie potrebnej právnej infraštruktúry na zabezpečenie etického rozvoja tejto technológie.

Jednou z nástrah dohody je, že nič neukladá spoločnostiam aktívne využívajúcim umelú inteligenciu, najmä americkým internetovým gigantom Google, Amazon, Facebook a Apple.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. UNESCO member countries adopt first global agreement on the ethics of artificial intelligence. [online]. [cit. 2021-11-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/11/26/unesco-member-countries-adopt-first-global-agreement-on-the-ethics-of-artificial-intellige

Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments